Електрически коли, но Не от TOYOTA

Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4764
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 272 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от BOz » 23 Юни 2026 16:05

Е, колко би помогнало зависи от ситуацията.
Може и толкова, че да стигнеш до най-близката зареждачка, защо не. tooth.gif
Аз затова в пакета пътна помощ си включих и помощ за зареждане. Ако случайно ми свърши тока, да ме заредят или закарат без пари до зареждачка, като на снимката по-рано. :whistle:
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

gena_bs
Мнения: 1962
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 16:19

Аз съм виждал Ръководства за експлоатация на автомобили двг с всякакъв вид "автоматични" скоростни кутии и особено с 4 задвижващи колела.
Там директно е записано да се абонираш за репатрак. Особено пък за нежните "чисти" CVT кутии на JATCO / NISSAN.
Електрокарчетата са още по-капризни, имайки предвид, че задвижването (powertrain) e постоянно свързано с движещите колела.
Може и да греша, но но не бих рискуал за собствена сметка. tongue.gif
Нямам Operation/ Service manual for EV:
https://www.google.com/search?q=towing+ ... e&ie=UTF-8
https://harveystowing.com.au/towing-an- ... ers-guide/

Аватар
BOz
Мнения: 4764
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 272 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от BOz » 23 Юни 2026 16:23

Да, ама бъркаш тегленето защо се прави.
В ръководствата визират теглене заради технически проблем. Никой няма да ти запише процедура по зареждане чрез теглене, което е безобидно технически за колата. Както Слоу написа дали ще спускаш Шипка чрез гравитация или ще я катериш чрез дърпане е все тая.
Колко е безопасно би била друга тема. :whistle:
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

gena_bs
Мнения: 1962
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 16:34

Точно това е темата!
Нали не искаш да се изръсиш за ремонт на BMS, батерии и още куп други системи?
Забравяш и за защитните системи за батерията.
Интересно ми е какво пише по въпроса в Operation manual на твоят автомобил?
Дай някакъв линк да попрочета, че току-виж се наложило да помагам на някой колега на Е.Минчев.
В смисъл на бившата му професия, не за "наклонностите" му. ppp.gif

Аватар
zorbata
Мнения: 884
Регистриран на: 11 Юни 2024 19:15
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 GR PHEV
Благодарил/а: 101 пъти
Получена  благодарност: 165 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от zorbata » 23 Юни 2026 18:30

gena_bs написа: 23 Юни 2026 12:42 Швейцария примерно излизало по-евтино да си с двг, отколкото на ток
Може и да си прав, но 35-40% от продажбите са на EV. Та явно са си богати хората.
caryЦар

gena_bs
Мнения: 1962
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 20:21

Информацията ми не е от първа ръка.
Но се уточняваше, че народът масово е бил заблуден, че ще е "на далавера". Пък нещата се оказали "леко" по-различни на годишна база.
Ама вече било too late. Парите били дадени, а цените на електрокарчетата 2У вече рязко са паднали.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7313
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 23 Юни 2026 22:27

gena_bs написа: 23 Юни 2026 16:34 Нали не искаш да се изръсиш за ремонт на BMS, батерии и още куп други системи?
Забравяш и за защитните системи за батерията.
Както BOz писа - бъркаш :) Не говорим за 'умрял автомобил' - там абсолютно важат препоръките в книжката (е да, при добро познаване на техниката можеш да намериш и там грешки)... Но аз говоря за автомобил, който може да се стартира (и дори да се задвижи макар и малко и бавно на собствен ход)...
При втория случай автомобила няма как да знае дали се спуска по надолнище и затова регенерирането на енергия не намалява скоростта, или го тегли някой и затова при регенериране пак не намалява скоростта..
А и можеш да намериш доста клипчета с илюстрация на този ефект..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4764
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 272 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от BOz » 23 Юни 2026 22:57

gena_bs написа: 23 Юни 2026 16:34 Информацията ми не е от първа ръка.
Но се уточняваше, че народът масово е бил заблуден, че ще е "на далавера". Пък нещата се оказали "леко" по-различни на годишна база.
Нощната тарифа в Швейцария за домакинства била около 26 цента. Дневната около 35 цента.
Цената на бензина им е около 2 Евро.
Ако вземем една електричарка, която харчи 20 кВтч, това би се равнявал на разход на бензин около 3.5/100 в най-неблагоприятния сценарий, зареждайки само на дневна тарифа.
Дали има коли с такъв разход, че да не им излиза въобще сметката, сам си прецени.
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

gena_bs
Мнения: 1962
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 23:50

Не мога да дам повече конкретика, от това, което написах вече.
Дори за цените, които се сменят всеки ден.
Вероятно става въпрос за зареждане от обществени станции.
https://euenergy.live/bg/shveytsariya

Аватар
BOz
Мнения: 4764
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 272 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от BOz » 24 Юни 2026 00:09

Към тая цена, която си показал сложи отгоре още компоненти като например снабдяване, използване на мрежата, солидарност и още глупости и отиваш към цените, които съм написал.
Иначе така, както си дал, отиваш към алтернативен разход от рода на 2/100 за бензинов автомобил. Ако караш такъв, който харчи повече от това, значи имаш сметка да караш електричарка.
Общо взето ако караш на бързи зарядни станции там, цената излиза приблизително същата като да караш на бензин. Така, че няма драми, каквото се описват.
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 454
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 134 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от Monster » 24 Юни 2026 11:43

В последно време започнах да се замислям за 7 местен електромобил и с нетърпение чаках официалната премиера на новия модел на Шкода, който изглеждаше обещаващ и на "предпремиерни" параметри, а именно:
- Сравнително компактна дължина - само 487 см, което го прави все още възможно за паркиране в стандартните паркоместа/гаражи, за разлика от конкурентите Kia EV9 и Toyota Highlander, които са над 500 см и дори Tesla Model Y L, която е почти 5 метра (497 см).
- Практично багажно пространство при ползване на 5 седалки - близо 1000 литра в задния багажник + още 37 литра в преден багажник. Frunk-a предлага място достатъчно за съхранение на кабели и мобилни зарядни станции + има специално измислено място да си оставиш кората от задния багажник, когато ти пречи да пълниш "до горе". Дори, когато се ползват всичките 7 места остават 300 литра в задния багажник, което става за кратки пътувания без много багаж на човек.
- V2L, V2G и V2H интеграции.
- Практично разпределение на седящите места за 5 членно семейство. Когато в преобладаващото време колата се ползва за 5 места, ще може да се използва на максимум цялото 1000 литра багажно пространство, за разлика от Tesla Model Y L, която е с 10 см по-дълга от Шкодата, но е само 6 местна, заради странното разпределение на седалките. За мен 6 местното решение на Тесла е непрактично за 5 членно семейство, тъй като на практика през цялото време ще трябва да се ползва и третия ред седалки (макар и само една вдигната седалка) и това изяжда значително от багажното пространство (да не говорим, че наказаният на последния ред, вероятно ще трябва да крепи куфари сложени до него)

Общо взето единственото, което ми липсва при Шкодата е само 22 kW AC зареждане и единствените неизвестни бяха цената и до някаква степен интериорните екстри.

Е, вчера беше официалната премиера и неизвестните започнаха да се изясняват. Интериорът според мен е супер, дори леко почва да навлиза в зоната, която е типична за по-премиум марките на VAG и това бих казал, че е и леко притеснително предвид, че се очертава неизвестната за цената да не е толкова приемлива за Шкода. Чисто като екстри и интериор Шкодата ми харесва много повече от Tesla Model Y L, но като бранд не смятам, че Шкодата може да си позволи да е с по-висока цена от Теслата и такава разлика би рефлектирала негативно на продажбите й. В момента Tesla Model Y L като цена се позиционира под 50к евро с голямата батерия, AWD и по-добра ефективност (респективно по-голям пробег). Шкода вчера обявиха 50к евро цена за базовия модел, който е с малката батерия и задно задвижване. За по-голямата батерия и AWD (моделът 90x, кък който евентуално аз бих имал интерес) цената още не е ясна, но подозирам, че ще е в диапазона 60к-70к евро. Май ще се надявам на коледни/великденски намаления, в които евентуално и 90x моделът ще го пуснат на цена по-близка до 50к, за да се замисля да поръчам Шкодата. tooth.gif

И за да не е само сух текст - ето три видеа по темата. Първото е от официалната премиера, а другите сам две от многото подробни ревюта, които наизлизаха в мрежата веднага след официалното представяне снощи:






Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта