Електрически коли, но Не от TOYOTA

Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4762
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 272 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от BOz » 23 Юни 2026 16:05

Е, колко би помогнало зависи от ситуацията.
Може и толкова, че да стигнеш до най-близката зареждачка, защо не. tooth.gif
Аз затова в пакета пътна помощ си включих и помощ за зареждане. Ако случайно ми свърши тока, да ме заредят или закарат без пари до зареждачка, като на снимката по-рано. :whistle:
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

gena_bs
Мнения: 1961
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 16:19

Аз съм виждал Ръководства за експлоатация на автомобили двг с всякакъв вид "автоматични" скоростни кутии и особено с 4 задвижващи колела.
Там директно е записано да се абонираш за репатрак. Особено пък за нежните "чисти" CVT кутии на JATCO / NISSAN.
Електрокарчетата са още по-капризни, имайки предвид, че задвижването (powertrain) e постоянно свързано с движещите колела.
Може и да греша, но но не бих рискуал за собствена сметка. tongue.gif
Нямам Operation/ Service manual for EV:
https://www.google.com/search?q=towing+ ... e&ie=UTF-8
https://harveystowing.com.au/towing-an- ... ers-guide/

Аватар
BOz
Мнения: 4762
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 272 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от BOz » 23 Юни 2026 16:23

Да, ама бъркаш тегленето защо се прави.
В ръководствата визират теглене заради технически проблем. Никой няма да ти запише процедура по зареждане чрез теглене, което е безобидно технически за колата. Както Слоу написа дали ще спускаш Шипка чрез гравитация или ще я катериш чрез дърпане е все тая.
Колко е безопасно би била друга тема. :whistle:
Разход на електричарка -> Изображение
Разход на хибрид -> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

gena_bs
Мнения: 1961
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 16:34

Точно това е темата!
Нали не искаш да се изръсиш за ремонт на BMS, батерии и още куп други системи?
Забравяш и за защитните системи за батерията.
Интересно ми е какво пише по въпроса в Operation manual на твоят автомобил?
Дай някакъв линк да попрочета, че току-виж се наложило да помагам на някой колега на Е.Минчев.
В смисъл на бившата му професия, не за "наклонностите" му. ppp.gif

Аватар
zorbata
Мнения: 883
Регистриран на: 11 Юни 2024 19:15
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 GR PHEV
Благодарил/а: 101 пъти
Получена  благодарност: 165 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от zorbata » 23 Юни 2026 18:30

gena_bs написа: 23 Юни 2026 12:42 Швейцария примерно излизало по-евтино да си с двг, отколкото на ток
Може и да си прав, но 35-40% от продажбите са на EV. Та явно са си богати хората.
caryЦар

gena_bs
Мнения: 1961
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 582 пъти
Получена  благодарност: 124 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от gena_bs » 23 Юни 2026 20:21

Информацията ми не е от първа ръка.
Но се уточняваше, че народът масово е бил заблуден, че ще е "на далавера". Пък нещата се оказали "леко" по-различни на годишна база.
Ама вече било too late. Парите били дадени, а цените на електрокарчетата 2У вече рязко са паднали.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 7313
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 474 пъти
Получена  благодарност: 488 пъти

Електрически коли, но Не от TOYOTA

Мнение от slowtraveler » 23 Юни 2026 22:27

gena_bs написа: 23 Юни 2026 16:34 Нали не искаш да се изръсиш за ремонт на BMS, батерии и още куп други системи?
Забравяш и за защитните системи за батерията.
Както BOz писа - бъркаш :) Не говорим за 'умрял автомобил' - там абсолютно важат препоръките в книжката (е да, при добро познаване на техниката можеш да намериш и там грешки)... Но аз говоря за автомобил, който може да се стартира (и дори да се задвижи макар и малко и бавно на собствен ход)...
При втория случай автомобила няма как да знае дали се спуска по надолнище и затова регенерирането на енергия не намалява скоростта, или го тегли някой и затова при регенериране пак не намалява скоростта..
А и можеш да намериш доста клипчета с илюстрация на този ефект..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: FearSoft и 1 гост