Електрически коли, но Не от TOYOTA
- Filbor
- Мнения: 1239
- Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
- Местоположение: Бургас - София
- Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
- Благодарил/а: 20 пъти
- Получена благодарност: 60 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Ами като отидох и тъкмо бяха пристигнали и нещо се суетяха. Първо заредиха малко Нисана от репатрака. Като му дадоха малко енергия го спуснаха от снимката по-горе. После репатрака си замина, а Нисана го паркираха в правилна позиция да си дозареди.
08.2014 - 11.2021
11.2021 - <Днес>
- mapamop
- Мнения: 5822
- Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
- Местоположение: Русе
- Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
- Благодарил/а: 190 пъти
- Получена благодарност: 780 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Корола-Версото съм я вкарвал сам три пъти в гаража на бутане - има сигурно 10 сантиметра ръб/праг, и задните гуми са навън, че иначе не мога да вляза в канала под нея. Теглото ѝ е по спомен близо 1300-1400 килограма. За 2 тона кола на равна повърхност нямат извинение че да не я избутат. И няма начин да не е предвидено да може да бъде бутана и дърпана с въже, т.е. да се освободят колелата от задвижването.
Пак като са пропуснали лобута ...
Пак като са пропуснали лобута ...
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...
--
Тц...тц...тц...
- slowtraveler
- Мнения: 7313
- Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
- Местоположение: Варна
- Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
- Благодарил/а: 474 пъти
- Получена благодарност: 488 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Ами те можеха просто да я позаредят, влачейки я зад камиона, вместо да си играят да я товарят 
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
- Filbor
- Мнения: 1239
- Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
- Местоположение: Бургас - София
- Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
- Благодарил/а: 20 пъти
- Получена благодарност: 60 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Бяха мъж и жена на средна възраст и може да имат проблеми с кръста - как да бутат кола. А и никога не е сигурно, че ще тръгне зареждането от първия път. Трябва да са сигурни, че може и тръгва зареждането преди да смъкнат колата. Дори при мен точно тогава и там на едната колонка не тръгна и се преместих на съседна.
08.2014 - 11.2021
11.2021 - <Днес>
- slowtraveler
- Мнения: 7313
- Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
- Местоположение: Варна
- Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
- Благодарил/а: 474 пъти
- Получена благодарност: 488 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Ама защо не са я заредили зад камиона?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
- Filbor
- Мнения: 1239
- Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
- Местоположение: Бургас - София
- Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
- Благодарил/а: 20 пъти
- Получена благодарност: 60 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Инструкции за теглене на Nissan Ariya:
► Виж съдържание
08.2014 - 11.2021
11.2021 - <Днес>
- slowtraveler
- Мнения: 7313
- Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
- Местоположение: Варна
- Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
- Благодарил/а: 474 пъти
- Получена благодарност: 488 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Мани го това аварийно теглене...
Имах предвид нормално 'експлоатационно теглене - връзваш теглич, стартираш автомобила и се движиш след камиона - регенеративното спиране ще зареди достатъчно за да продължиш сам до зарядното
Имах предвид нормално 'експлоатационно теглене - връзваш теглич, стартираш автомобила и се движиш след камиона - регенеративното спиране ще зареди достатъчно за да продължиш сам до зарядното
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
- BOz
- Мнения: 4763
- Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
- Местоположение: София
- Благодарил/а: 10 пъти
- Получена благодарност: 272 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Нещо такова:
Разход на електричарка -> 
Разход на хибрид ->
Разход на дизелов автоматик ->

Разход на хибрид ->

Разход на дизелов автоматик ->

- slowtraveler
- Мнения: 7313
- Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
- Местоположение: Варна
- Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
- Благодарил/а: 474 пъти
- Получена благодарност: 488 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Да... Този съвсем логичен вариант го бях гледал в клипчета в далечният северен Сибир, където по това време нямаше зарядни
Ама за теглещ ползваха КРАЗ
Не изгледах горното клипче дали натиска леко спирачките, но предполагам това би ускорило зареждането... Но се иска и усет де - да не допускаш спиране със стандартните спирачки, а само регенеративно усилие...
Не изгледах горното клипче дали натиска леко спирачките, но предполагам това би ускорило зареждането... Но се иска и усет де - да не допускаш спиране със стандартните спирачки, а само регенеративно усилие...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
- mapamop
- Мнения: 5822
- Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
- Местоположение: Русе
- Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
- Благодарил/а: 190 пъти
- Получена благодарност: 780 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Или за "ултрафеновете на тока" - бензинов/дизелов генератор в багажника, или някой да го докара. Което за еднократно упражнение е приемливо (не е оправдано), но за дългосрочно решение вече си унищожава целта на електричката.
Имам приятел с някакво малко "Митсубиши" 2010 набор, който си разнася някакъв генератор в багажника когато реши "да ходи на майната си". И пак не мога да схвана логиката да е чиста електричка с генератор в багажника, а не хибрид.
Имам приятел с някакво малко "Митсубиши" 2010 набор, който си разнася някакъв генератор в багажника когато реши "да ходи на майната си". И пак не мога да схвана логиката да е чиста електричка с генератор в багажника, а не хибрид.
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...
--
Тц...тц...тц...
- Filbor
- Мнения: 1239
- Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
- Местоположение: Бургас - София
- Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
- Благодарил/а: 20 пъти
- Получена благодарност: 60 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Един ден като си купиш електрически BYD ще го вържеш зад Кашкая и ще дадеш на жена ти да те тегли от Варна до Берковица. После ще ни разкажеш как е минал този "slow travel"
08.2014 - 11.2021
11.2021 - <Днес>
- slowtraveler
- Мнения: 7313
- Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
- Местоположение: Варна
- Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
- Благодарил/а: 474 пъти
- Получена благодарност: 488 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Ами направи сметка - освен ако си за седмица в гората доколко е ефективно такова нещо.... Например - 2KW генератор е що годе преносим... 4кВт трябва двама да го свалят от колата...
С тези 2кВт ще можеш за един час да изминеш 10км.... Дали те спасява
Тегленето може да вкара в батерията МНОГО ПОВЕЧЕ - вероятно и над 50-100кВт при електричките... Т.е. десетминутно теглене може да е по-ефективно от въртене на генератор един час
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
- mapamop
- Мнения: 5822
- Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
- Местоположение: Русе
- Автомобил: Avensis WG T25,1ZZFE,2005
- Благодарил/а: 190 пъти
- Получена благодарност: 780 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Не. Няма две мнения че е "повече от нищо", но си е "повече нищо". Но друга ми беше мисълта - 2кВт генератор колко да е ефективен горивно-топлинно, и електрически?slowtraveler написа: ↑23 Юни 2026 10:58 С тези 2кВт ще можеш за един час да изминеш 10км.... Дали те спасява
Бензина по спомен май не надхвърляше 40% горивна ефективност. 50% да са че се смятат лесно - имаме 50% от тия 2 киловата разсеяна топлина и механични съпротивления. Станаха 3кВт бензин, имаме и КПД на самия електрически генератор което не е 100% а е по спомен не-повече от 95% до 98% за "скъпите". Евтинярките може да са даже и със 60%. И за да се зареди тая батерия отиде една кофа бензин. Което не се връзва с "еко"-то на електричката. Отделно че ТЕЦ-а ще го принудят да си инсталира каталитични конвертори, филтри за прахови частици и т.н. А тоя генератор дали има изобщо нещо "еко" в него, предвид че вероятно може и класическо гърне/заглушител да няма.
ДАже и тегленето като съпоставиш силно завишения разход на теглещия автомобил пак не влиза в "еко" категорията съвсем. Въпреки че през рекуперацията влиза повече енергия спрямо преносимия генератор.
Opel Astra F 1.7D(1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251L / Corolla Verso (07.2007), E: 1ZZFE, F: ZNR11L
--
Тц...тц...тц...
--
Тц...тц...тц...
-
gena_bs
- Мнения: 1962
- Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
- Местоположение: Бургас
- Автомобил: служебен
- Благодарил/а: 582 пъти
- Получена благодарност: 124 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Аз си мисля, че всякакви "упражнения" от сорта на бутане, теглене, пускане по наклон и т.н. на електрокарчетата са противопоказни!
Както за тях, така и за джоба на собственика им.
Между другото, в държавите, където всичко е скъпо, включително електричеството, притежанието на електрокарче е чиста гъзария!
В смисъл, че в Швейцария примерно излизало по-евтино да си с двг, отколкото на ток. Дори при сегашните им цени.
За другите "удобства" като да си намериш зарядна станция, да чаках зареждане, да си я инсталираш у дома или да зареждаш от домашен контакт да не споменавам.
Както за тях, така и за джоба на собственика им.
Между другото, в държавите, където всичко е скъпо, включително електричеството, притежанието на електрокарче е чиста гъзария!
В смисъл, че в Швейцария примерно излизало по-евтино да си с двг, отколкото на ток. Дори при сегашните им цени.
За другите "удобства" като да си намериш зарядна станция, да чаках зареждане, да си я инсталираш у дома или да зареждаш от домашен контакт да не споменавам.
- slowtraveler
- Мнения: 7313
- Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
- Местоположение: Варна
- Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
- Благодарил/а: 474 пъти
- Получена благодарност: 488 пъти
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Замисли се от техническа гледна точка какво е 'пускане по наклон', теглене и т.н... Ако автомобилът е в работно състояние (т.е. има 0%, но системата е стартирала) то не виждам какъвто и да е проблем нито пък нещо, което да е противопоказно... Противопоказно ли ти е да слизаш по надолнището на Шипка
Да, колата ще се позареди, ама колко да е противопоказно 
За колата няма значение дали се бута, дърпа или се спуска по надолнище, когато искаш да рекуперираш част от енергията...
) ...
За колата няма значение дали се бута, дърпа или се спуска по надолнище, когато искаш да рекуперираш част от енергията...
Никак, ама хората го вземат 'за да не останат на пътя ако им свърши тока' (неслучайно споменах с колко би помогнало ако бръмчат един час покрай пътя с генератора
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: BOz и 1 гост