Страница 73 от 73
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Публикувано на: 23 Юни 2026 16:05
от BOz
Е, колко би помогнало зависи от ситуацията.
Може и толкова, че да стигнеш до най-близката зареждачка, защо не.
Аз затова в пакета пътна помощ си включих и помощ за зареждане. Ако случайно ми свърши тока, да ме заредят или закарат без пари до зареждачка, като на снимката по-рано.

Електрически коли, но Не от TOYOTA
Публикувано на: 23 Юни 2026 16:19
от gena_bs
Аз съм виждал Ръководства за експлоатация на автомобили двг с всякакъв вид "автоматични" скоростни кутии и особено с 4 задвижващи колела.
Там директно е записано да се абонираш за репатрак. Особено пък за нежните "чисти" CVT кутии на JATCO / NISSAN.
Електрокарчетата са още по-капризни, имайки предвид, че задвижването (powertrain) e постоянно свързано с движещите колела.
Може и да греша, но но не бих рискуал за собствена сметка.
Нямам Operation/ Service manual for EV:
https://www.google.com/search?q=towing+ ... e&ie=UTF-8
https://harveystowing.com.au/towing-an- ... ers-guide/
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Публикувано на: 23 Юни 2026 16:23
от BOz
Да, ама бъркаш тегленето защо се прави.
В ръководствата визират теглене заради технически проблем. Никой няма да ти запише процедура по зареждане чрез теглене, което е безобидно технически за колата. Както Слоу написа дали ще спускаш Шипка чрез гравитация или ще я катериш чрез дърпане е все тая.
Колко е безопасно би била друга тема.

Електрически коли, но Не от TOYOTA
Публикувано на: 23 Юни 2026 16:34
от gena_bs
Точно това е темата!
Нали не искаш да се изръсиш за ремонт на BMS, батерии и още куп други системи?
Забравяш и за защитните системи за батерията.
Интересно ми е какво пише по въпроса в Operation manual на твоят автомобил?
Дай някакъв линк да попрочета, че току-виж се наложило да помагам на някой колега на Е.Минчев.
В смисъл на бившата му професия, не за "наклонностите" му.

Електрически коли, но Не от TOYOTA
Публикувано на: 23 Юни 2026 18:30
от zorbata
gena_bs написа: ↑23 Юни 2026 12:42
Швейцария примерно излизало по-евтино да си с двг, отколкото на ток
Може и да си прав, но 35-40% от продажбите са на EV. Та явно са си богати хората.
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Публикувано на: 23 Юни 2026 20:21
от gena_bs
Информацията ми не е от първа ръка.
Но се уточняваше, че народът масово е бил заблуден, че ще е "на далавера". Пък нещата се оказали "леко" по-различни на годишна база.
Ама вече било too late. Парите били дадени, а цените на електрокарчетата 2У вече рязко са паднали.
Електрически коли, но Не от TOYOTA
Публикувано на: 23 Юни 2026 22:27
от slowtraveler
gena_bs написа: ↑23 Юни 2026 16:34
Нали не искаш да се изръсиш за ремонт на BMS, батерии и още куп други системи?
Забравяш и за защитните системи за батерията.
Както BOz писа - бъркаш

Не говорим за 'умрял автомобил' - там абсолютно важат препоръките в книжката (е да, при добро познаване на техниката можеш да намериш и там грешки)... Но аз говоря за автомобил, който може да се стартира (и дори да се задвижи макар и малко и бавно на собствен ход)...
При втория случай автомобила няма как да знае дали се спуска по надолнище и затова регенерирането на енергия не намалява скоростта, или го тегли някой и затова при регенериране пак не намалява скоростта..
А и можеш да намериш доста клипчета с илюстрация на този ефект..