Шум при телефонен разговор

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от mapamop » 17 Май 2023 23:55

andreydimitrov, намери кой е източника на шума. После вече ще се мисли за екраниране и т.н.
2 ферита не са грандиозна сума пари и са премахваеми преди да отидеш на сервиз, да му сменят маслото. Може и да не стане с ферити, но си струва да се пробва.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от gimara » 18 Май 2023 18:15

andreydimitrov написа: 17 Май 2023 10:13 Оказа се, че шумът се предизвиква от включения климатик. Щом се изключи климатика, шумът изчезва.
andreydimitrov написа: 16 Май 2023 11:44 силен фонов шум, подобен на силен вятър в микрофона.
Звучи логично, нали климатикът прави вятър. Като говорите навън при силен вятър, ефекта е същия.
В ръководството на мултимедията пише:
Гласовите команди могат да не бъдат разпознати, ако:
• Прозорците на автомобила са отворени.
Зададена е висока скорост на климатичната уредба.
Вентилационните отвори на климатичната уредба са насочени към микрофона.
При посочените по-долу условия системата няма да може да разпознае правилно
командата и използването на гласови команди може да се окаже невъзможно:
Когато има прекалено силен фонов шум,например шум от въздушна струя.
И двете системи използват един и същ микрофон.

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от memorex » 18 Май 2023 19:30

Е...ти микрофона. И толкова ли шумен е вентилатора на климатика.То това е топ нивото на джапанките.Какво остава за по-надолу. ohmy.gif
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от gena_bs » 18 Май 2023 21:39

Микрофонът е прекалено чувствителен и не е насочен.Улавя всички шумове в автомобила или поне на таблото.
С две думи - ширпотреба.
Имаш ли представа къде е монтиран? Може да се изолира отпред с дунапрен или нещо подобно. На професионалните репортерски микрофони е така. Всички ги виждаме по новините.
Освен това да се закрепи с някаква силиконова вложка от някаква мека гума, която да премахне твърдата връзка към таблото или конзолата. Нямам идея дали това е възможно.

andreydimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2023 03:25
Местоположение: София
Автомобил: LC150
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от andreydimitrov » 19 Май 2023 08:50

Факт е, че е написано в ръководството за шума. Ама за кола за толкова пари са могли да се постараят малко повече от Тойота.

Започвам да изпитвам съмнения дали е климатика. В последните два дена това нещо се случва дори и при изключен климатик. Значително по-рядко. Но зачестяват случаите при работещ климатик връзката да е добра. По препоръка на mapamop, изключих климатика и започнах да включвам други консуматори - подгрев на седалки, задно стъкло, хладилник. Ефектът не се проявява. Изпадам в голяма чуденка.

Същият проблем го има сравнително често при Тахома - https://www.tacomaworld.com/threads/buz ... 964/page-2

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от mapamop » 19 Май 2023 08:58

andreydimitrov написа: 19 Май 2023 08:50 изключих климатика и започнах
Само компресора или и вентилатора?
Пробва ли когато се появи шума да си намалиш силата на вентилатора на клиаматика, да е в ръчен режим за да не лавира с оборотите. Идеята е да се потвърди че е от въздушната струя на климатика.
Според ръководството е по-скоро вентилатора, но предвид че на изключен вентилатор не работи и климатичния компресор, там няма варианти за лавиране.
Имаш ли идея къде се намира физически микрофона? Мисля че още някъде из началните страници на книжката имаше схематични изображения кое къде се намира.
Идеята е да си поиграеш с клапите/духалките на климатичната система, или да закрепиш един дунапрен пред микрофона, така че климатика "да не му духа в лицето".
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

andreydimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2023 03:25
Местоположение: София
Автомобил: LC150
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от andreydimitrov » 19 Май 2023 11:04

mapamop написа: 19 Май 2023 08:58 Само компресора или и вентилатора?
Пробва ли когато се появи шума да си намалиш силата на вентилатора на клиаматика, да е в ръчен режим за да не лавира с оборотите. Идеята е да се потвърди че е от въздушната струя на климатика.
Според ръководството е по-скоро вентилатора, но предвид че на изключен вентилатор не работи и климатичния компресор, там няма варианти за лавиране.
Имаш ли идея къде се намира физически микрофона? Мисля че още някъде из началните страници на книжката имаше схематични изображения кое къде се намира.
Идеята е да си поиграеш с клапите/духалките на климатичната система, или да закрепиш един дунапрен пред микрофона, така че климатика "да не му духа в лицет
И двете пробвах - off на климатика и редуциране на вентилатора до край. Онзи ден бях убеден, че е климатика - затова и така написах. При изключване на климатика - спира изцяло. При намаляване на оборотите - намалява шума.

От вчера обаче, лошото е, че дори и при вентилатор на макс понякога разговора е кристален, а има случаи при вентилатор на едно деление да не се чува добре.
Играх си с насочването на въздушната струя. Включително и спиране на централните два обдухвателя. Почти съм сигурен, че не оказват съществено влияние. По-скоро на високи обороти на вентилатора и тези обдухватели насочени нагоре се случва описаното в ръководството. Но аз не ги държа по този начин и съответно мисля, че влиянието им е минимално.

За мен проблема е някъде с екранировката или някъде има студена спойка дето ту сработва ту не.

Продължавам с опитите и ще пиша.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от mapamop » 19 Май 2023 11:07

Хвърли 2 снимки на кабелите на Алтернатора в коша на мотора, и ако можде да стигнеш до кабелите на вентилатора в купето?
Поне при мен е капак на щипки, под жабката, и няма да личи ако го махнеш и закопчееш обратно внимателно, ако е същия принципа на монтажа.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от max-2 » 19 Май 2023 11:17

Да се включа и аз. Смених телефона от Huawei P20 на Samsung s23. Един-два месеца никакви проблеми с разговорите(камри 2019).После започнах много да слушам през блутут музика от Спотифай. Около една седмица имах единични случаи оплаквания, че ме ме чуват добре или че изобщо не ме чуват. Пробвах и на другата кола-и там същата работа. След още една седмица всичко се оправи. Предполагам с ъпдейт на софтуера на телефона.
Carina E 4AFE LB 1992

andreydimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Фев 2023 03:25
Местоположение: София
Автомобил: LC150
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от andreydimitrov » 28 Май 2023 19:10

Update:

Посетих представителството на Тойота в Стара Загора. Страхотни професионалисти и неочаквано добро отношение към клиента. Управителят - повече от уникален!
Няма как да не похваля нещо което рядко се среща в последно време.

Та по въпроса с шума - присъдата е микрофона. Твърде чувствителен. Средните духалки намалени до 1/3 и насочени напред, а не нагоре и няма шум при разговора.

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от gena_bs » 28 Май 2023 20:37

Аз написах причината още преди 10 дни, ама чукча писател, чукча не читател!
gena_bs написа: 18 Май 2023 21:39 Микрофонът е прекалено чувствителен и не е насочен. Улавя всички шумове в автомобила или поне на таблото.
С две думи - ширпотреба.
Имаш ли представа къде е монтиран? Може да се изолира отпред с дунапрен или нещо подобно. На професионалните репортерски микрофони е така. Всички ги виждаме по новините.
Освен това да се закрепи с някаква силиконова вложка от някаква мека гума, която да премахне твърдата връзка към таблото или конзолата. Нямам идея дали това е възможно.

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Шум при телефонен разговор

Мнение от memorex » 28 Май 2023 21:16

Ами ако е нещо такова:
Ако чуете ехо или висок шум, когато използвате функцията за свободни ръце с Bluetooth® стерео уредбата за кола, това може да е резултат от обратна връзка, причинена от използването на два микрофона едновременно: един микрофон, вграден в клетката телефон. един микрофон, вграден в стереото на колата.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта