Застраховки

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 02 Май 2023 16:00

Имам един леко страничен въпрос
Кола на лизинг, след първата или втората година, искам да си застраховам колата на сумата която съм в купил.
Да речем съм я взел на 70к първата година каско гражданска 3к (примерно)
Втората година я смятат на 50к гражданска каско 2к (примерно)
Третата година аз решавам да я застраховам пак за 70к (колкото съм я купил)
Има ли вариант да не ми я застраховат за тази сума ?

Jorjeta Bogoeva
Мнения: 73
Регистриран на: 08 Яну 2023 13:39
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Corolla Cross
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от Jorjeta Bogoeva » 02 Май 2023 16:12

Направете GAP.Аз имам такава застраховка .При сключването ми обясниха,че каквото и да стане с автомобила в едномесечен срок изплащат фактурната стойност.Направих я за три години,защото обикновено на 2-та,3-тата година винаги продавам колата.Но ми обясниха,че дори и да е сключена за три години,ако реша да задържа колата,има възможност да удължа тази застраховка за още 2 или 3 години/не запомних срока/.Каското ми е към Булстрад и към тях е сключена и GAP.

Аватар
FearSoft
Мнения: 377
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 39 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от FearSoft » 02 Май 2023 18:00

GAP е до 5 г. и можеш да спреш да я плащаш когато си прецениш. Поне моят агент така ме информира.
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
TATI
Мнения: 2747
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти
Обратна връзка:

Лизинг или потребителски кредит???

Мнение от TATI » 02 Май 2023 18:29

 ! Съобщение от: TATI
Темата е за лизинг или потребителски кредит, не за каско!
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 02 Май 2023 23:05

Jorjeta: То е ясно че ще се направи ГАП, питам чисто информативно, ако се откаже ГАП, дали ще ми я застраховат за сумата, която аз искам.
Тука идва и въпроса, за лизингови коли, които са на 3-4 години и нямат застраховка ГАП, защото не са информирани за тази екстра, доколкото ми казаха, това е някаква нова оферта.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4899
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Застраховки

Мнение от slowtraveler » 02 Май 2023 23:09

Мненията отделени в нова тема...
Би ме учудило да има такава възможност... (навярно единственият вариант е да платиш годишна премия над 20% от цената на автомобила ) :)
Според мен и колежката и колегата по-горе те подвеждат, че има такава възможност...
Причината е много проста - МПС се обезценява и то бързо. Автомобил на 1г вече е с над 20% по-евтин отколкото нов (изключвам временните производствени затруднения)..
Застрахователя няма да ти плати 30-40% по-скъпо отколкото струва стоката...
Та така... Колежката и колегата по-горе да прочетат по-внимателно клаузите... И ще се убедят, че нещата съвсем не изглеждат точно така, както ги представят...
Да не би да има едни 'условности' от рода - 'плащаме до фактурна стойност само за новозакупено на възраст до 1г', а за над 1г - по действителна стойност'?
И всичкото това - ограничено до лимит на отговорност - т.е. доплащане само до определена от тях сума... Ако разликата между изплатеното Каско и действителната стойност е по-голяма от сумата - ами ще ти платят определената от тях сума/лимита, а остатъка - за твоя сметка.
Между другото - при поредното каско питах застрахователя дали няма да осъвременят застрахователната сума във връзка с непазарната вече цена, на която е оценен (обезценен) автомобила... Казаха, че засега няма такава възможност и оценката си е стандартната - колко процента на година от фактурната стойност...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Застраховки

Мнение от Krachunov » 02 Май 2023 23:13

Iliyan Boshev написа: 02 Май 2023 16:00 Третата година аз решавам да я застраховам пак за 70к (колкото съм я купил)
Не няма да ви застраховат на сума която искате. Застрахователния обект се застрахова на такава сума, каквато към момента струва.
Това противоречи на всякаква застрахователна логика.
В началото риска който носи застрахователя по тази застраховка ГАП е по - нисък. Защото Новата кола купена днес и застрахована днес, няма да е толкова обезценена. т.е. купувайки кола за 100 000 каското през първата година би ви покрило доста голяма част от тези 100 000 лв. Не така седят нещата при 2ра или 3та година.
И вие какво искате да направите. 2 години когато застрахователния риск за вас е малък (риска обезщетение от каско и реална стойност да са различни) да не плащате, но на 3тата година да платите и те да ви пазят. Да де, но от вашата премия която бихте платили вие в началото (освен вас и всички други клиенти) ще се натрупат средства с които да покриват разходите по полиците, които трябват да бъдат платени.
Та не става... те тези пари ги въртят и изкарват пари от тях.
Малко примера е, абе наводниха ме съседите, дай да се застраховам за да ми платят ремонта.

Имахме подобен сценарий точно. Приятел си застрахова колата на +1 или +2 години и я застраховаха на по - ниска от цената на закупуване.
FearSoft написа: 02 Май 2023 18:00 GAP е до 5 г. и можеш да спреш да я плащаш когато си прецениш. Поне моят агент така ме информира.
Когато я сключвах ГАП, беше на 2 вноски за срок от 5 или 6...не помня и аз.
Първата вноска веднага, следващата след година.
Jorjeta Bogoeva написа: 02 Май 2023 16:12 При сключването ми обясниха,че каквото и да стане с автомобила в едномесечен срок изплащат фактурната стойност.
В друга тема писах точно за това. Не четене, неразбиране и подвеждане (от страна на агенти и брокери).
От 1во лице мога да ви гарантирам, че застрахователя не плаща нищо без документи.
така:
Какво е ГАП - плаща разликата между това, което е платило каското и застрахователната сума по гап. (прост пример кола на стойност 100 000 лв, крадат на третата година, застрахователя по каско я е овехтил на стойност 70к лв и се получава разлика от 30к лв които МОЖЕ и да са дължими към лизинг да речем, но дори и да не са все там. ГАП поема РАЗЛИКАТА тоест 30к

След това лирическо отклонение, какво следва.
Каското се изплаща СЛЕД като прокуратурата се произнесе, че закрива. Т.е. минимум 2 месеца... минимум. След това полиция застрахователи още 15 до 20 работни дни. Та МИНИМАЛНИЯ срок е по - скоро 3 месеца, до де застрахователя плати от където вече ГАП застраховката може да си сметне колко да ти даде. (компанията която предлагаше ГАП, позволява каското ти да е в др компания - поне преди 3 години).
При ПТП не съм запознат, но и там имаш минимум 15 дена, но по - скоро е повече, защото след първоначалния оглед следва вторичен третичен и тн доде се стигне че колата е тотал.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4899
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Застраховки

Мнение от slowtraveler » 03 Май 2023 23:35

Интересно как се тълкуват клаузите:
1. Възстановяване до фактурна стойност (за новозакупени МПС на възраст до една година);
2. Възстановяване до действителна стойност (за употребявани МПС на възраст над 1 година).
Дали не се тълкува : през първата година - до фактурна стойност, а при възраст над 1г - до действителната стойност?
И какво разбират под ТЕКУЩАТА СТОЙНОСТ на автомобила, до която ще платят обезщетение?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 04 Май 2023 18:45

Krachunov:
В момента, кола която е купена на 50к чисто нова, се продава за 60+ ? Мисля че примери има доста.
Аз искам, ако се случи нещо, да не изгубя парите, които съм дал до момента.
Сметнах че на 3 година, парите които ще са дадени възлизат на 40+к и ако се случи нещо, аз няма да мога да получа поне 35к нали така ?
Как смятат обезценяване като от година, колите скачат със сериозни темпове и да кажем че един чисто нов CHR струва 60к (примерно средно ниво на оборудване) кола налична на склад се продават за 50-55-60-65к (същото ниво на оборудване) ? Аз тука обезценяване не виждам или може би аз бъркам ?
Какво значи да ме пазят ?
Дали ще се случи нещо или няма да се случи, работата е 50/50 - аз отивам и казвам искам каско на дадения автомобил за 70к те ми казват добре, но ще е 5к, вече тука аз мога да си преценя дали да приема ?
И това обезценяване е тотално сбъркано за в момента, преди имаше обезценяване, сега обезценяване не виждам, даже цените са по-високи.
Как някой ще дойде и след 3 година ще ми оцени колата на 30-40к (да речем нова 75к), при положение, че ако я пусна на 60-65к, ще я лапнат доста бързо.
Каква е схемата на обезценяване, не се си следи моментния пазар ?

И следващия въпроси (за същия автомобил 75к чисто нов км 50-70к ако има значение) нямам ГАП
Оценена кола след 3 година на 35к-40к
Колата е тоталка
До момента аз съм дал над 35к - първоначална вноска, лизинг и т.н
Колко пари ще получа от каското ?

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Застраховки

Мнение от Corolla_E12_hs » 04 Май 2023 19:12

До края на годината ще почне пак да се вижда обезценяване, няма страшно, просто нашият пазар е далеч зад европейските и американските.
Колкото за сумите - има си застрахователи предлагащи опцията да си застраховаш на колкото искаш - SDI работят с 3-ма застрахователи, мисля до 50 000лв покриват макс ( различен застраховател за различните суми, например до 10к един, 10 до 30 друг и т.н.).Заслужава си и да се обадиш на твоя брокер и да го питаш дали има идея кой застрахова на сума пожелание на клиента (за над 50 000лв), предполагам все 1-2 фирми ще имат подобен продукт, макар и скъп.

В крайна сметка на застрахователя целта е да намали риска - тоест рисковете остават при теб, а пък застрахователя гледа да изплати минимума.

Но е нормално при нова кола да ти падне толкова оценката, най-бързо обезценяващите се автомобили са именно новите. Затова в БГ се карат или нови средна хубост ,или луксозни на 3-4 години на половин цена :D

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 05 Май 2023 01:44

Добре разбирам че се обезценяват.
Аз какво ще получа от тези 35к дадени до момента ?

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Застраховки

Мнение от Corolla_E12_hs » 05 Май 2023 10:18

Хипотетично - между 60% и 90% от застрахователната стойност на колата, зависи общо взето от арменския поп и политиката на дружеството - тоест как точно се е случило ПТП, кой е виновен, оценката и предполагам други фактори. Най-добре да се пита в самото дружество спрямо тяхната конкретна политика, иначе са общи приказки.
Ако искаш печалба тук и сега - обявяваш я на 40к, а новия собственик влиза в лизинга за бъдещите вноски. Ти си връщаш парите и нямаш кола, той ще се оправя с падащите оценки.

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Застраховки

Мнение от Krachunov » 05 Май 2023 18:43

Iliyan Boshev написа: 04 Май 2023 18:45 В момента, кола която е купена на 50к чисто нова, се продава за 60+ ? Мисля че примери има доста.
Тя и за 3 000 000 да се продава... застрахователя няма да ти я застрахова на 3. сеш се no.gif
Iliyan Boshev написа: 04 Май 2023 18:45 Каква е схемата на обезценяване, не се си следи моментния пазар ?
Застрахователите си ползват системи за овехтяване на активите. По едно време ползваха пазарна стойност, ама то това е котка в чувал. Пандемия война и прочее... В момента мога да продам 3годишната си кола, на цена която съм я купил.
Iliyan Boshev написа: 04 Май 2023 18:45 И следващия въпроси (за същия автомобил 75к чисто нов км 50-70к ако има значение) нямам ГАП
Оценена кола след 3 година на 35к-40к
Колата е тоталка
До момента аз съм дал над 35к - първоначална вноска, лизинг и т.н
Колко пари ще получа от каското ?
То това е е много въпросителни...
Така да речем на третата година колата ви е оценена на 40к... това обаче е в началото на застраховката... на 6тия месец на застраховката колата вече не струва 40к.... Така че това че пише в застраховката 40к то е за НАЧАЛОТО.
Друг аспект. Това 40к е и за щети. Какво имам предвид.
Началото на третата година е оценена на 40к
1вия месец сте имали щета за 5к (да речем)
на 2рия месец колата е тотал...
Сумата която бихте получили в ИДЕАЛНИЯ вариант е 35 (40к-5к). Разбира се може да се дозастраховате и прочее.

А това че днес може да продадете колата оценена за 40к на пазара за 100 ... няма значение

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Застраховки

Мнение от Iliyan Boshev » 05 Май 2023 19:02

Дефакто винаги си набутан.
Реално ако не си виновен за ПТП или ти я откраднат си задна ножица с 3 до 14к.
Винаги си от страната на булката.
Ще се водят преговори със сигурност, като дойде време.

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Застраховки

Мнение от Krachunov » 05 Май 2023 19:14

Не съм съгласен. Към конкретния момент си задна ножица. Но преди войната и пандемията не така седяха нещата. Освен това за това имаш ГАП (ако си сключил разбира се)
Това което казваш, задна ножица в момента е - пропуснати ползи... Тоест да изклатиш дявола, а именно да караш 3-5 години кола и да я продадеш на същата цена за която си я купил.
Но това няма да продължи вечно. След 2-3-5 години,нещата пак ще си дойдат на мястото. И именно така работят застрахователите. Не да се носят по течението.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта