Yaris Cross - има ли вече собственици?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Бико
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Мар 2022 05:24
Местоположение: Madrid
Автомобил: Yaris Cross

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от Бико » 20 Мар 2024 05:36

20240320_043823.jpg
20240320_043823.jpg (1.63 MiB) Преглеждано 3130 пъти
stobur@abv.bg написа: 06 Мар 2024 17:07 Към Бико и други колеги.
Интересува ме да се снабдя с резервна гума патерица за нова Ярис Крос Шик с нормални гуми 17 цола; болтове 5х114.3. Това, което съм копирал, става ли за моята кола? Има ли и други възможности за покупка?
Ето какво съм копирал:
Продавам тънка резервна гума, тип патерица за Хонда црв
. Предполагам става и за други модели 5/114.3/17
155/90/17 размер на гумата.
Здравей колега. Тази резервна гума от обявявата не става за Ярис Крос. Има голяма разлика(6,44%) в диаметъра между двете. Оригиналната е 668 мм. и резервната 711 мм. Максималният разрешен допуск на отклонение е (+-3%). Оригиналната която продава Тойота е с размери (T145/90D16 106M).

Аватар
itzoa
Мнения: 314
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 17 Апр 2024 14:09

Онзи ден случайно докато разглеждах какво има под колата установих че над надлъжната кора, която е между предните и задните гуми е пълно с дребни камъчета, които май няма как да махна без да свалям кората, а нея пък не можах да видя как мога да сваля, а и дали имам право - т.е. може ли да има нещо, което да наруши гаранцията? Не съм карал някакъв кой знае какъв офроуд и се учудих откъде са се взели толкова много...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4946
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 156 пъти
Получена  благодарност: 147 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от slowtraveler » 17 Апр 2024 16:33

При новите модели е възможен такъв дефект... На предходния модел Мазда 6 имаха сервизна акция за подмяна на покритието точно в този участък по прага зад предните гуми, заради камъчетата...
Предполагам и при този Ярис е подобен конструктивен дефект, който ще отстранят, но на твое място бих се обърнал към сервиза (първо официално - с писмо, а после - на място за да ги махнат тези камъчета...
От друга страна - щом са влезли там, вероятно има откъде да влязат и съответно - излязат - може да е временен ефект ако си карал по чакъл...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
itzoa
Мнения: 314
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 18 Апр 2024 08:56

Няма логика, но дали е възможно тези неща пред предните гуми, които коментирахме по-назад в темата, подобни на калобрани, но най-отпред и които не ми бяха монтирани (по спомен някой беше писал, че са ги направили твърде дълги и корави и можели да счупят предната кора ако задерат в бордюр) да имат отношение към това?

babaliuni
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Май 2024 16:01
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Yaris Cross Hybrid

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от babaliuni » 05 Май 2024 16:27

Размерът на “патерица за Ярос крос е 400Т145/90D1606M. Джантата е 16х4Т. За съжаление досега не успях да намеря еквивалент, а да изпиша от представителството на Тойота наистина е “солено” - 480 лв с железна джанта. А и трябва да се чака, няма на склад. Ако някой може да помогне или поне да даде идея за еквивалентна “патерица” от друга кола, ще му бъда благодарен.
И съм готов веднага да закупя, нова или на старо, на поносима цена. Тази “евро новост” с компресорчето и пяната, вместо с резервна гума е безкрайно неудобна поне за България. Да не говорим, че веднъж напълнена с пяна гума просто се изхвърля и трябва да се смени със същата, ( ако я има).

Аватар
biro
Мнения: 2656
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 73 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от biro » 05 Май 2024 17:06

Кога за последно ти се наложи да слагаш резервна гума?
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
FearSoft
Мнения: 390
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 42 пъти
Получена  благодарност: 63 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от FearSoft » 05 Май 2024 17:12

Е, нищо не се знае. Може и утре да му се наложи на човека. На мен не ми се беше случвало много дълго време и после в един ден - два пъти tooth.gif Добре, че първия път я оправих веднага...
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
itzoa
Мнения: 314
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 06 Май 2024 11:33

Аз намерих от някакъв човек, за който четох тук и тук
Звъннах на посочения телефон, човека ми се обади по-късно, каза че е проверил и има същия размер, но с малко по-голям отвор и ме посъветва да ида до Димитровград за да я пробваме за най-сигурно. Та предвид това, че бях чел за много по-сериозни суми за новите от горе посочената се навих, но ми излезе с крик и ключ, които пак същия човек ми даде, горе долу същото, като това, което е писал babaliuni.
И да определено ми се е налагало да ползвам резервна няколко пъти последните десетина години, а това с пяната доколкото разбрах освен гумата, прецаква и датчика за налягане и джантата трудно се чисти - абе голяма мизерия и реших че определено не искам да разчитам на този комплект, а да си взема някаква патерица.
Та така и не разбрах от какъв автомобил е за съжаление, но размерът беше същия поне (145/90/16), както и отворите за болтовете. Гайките също пасваха за там, поне тези, които са на 205/65/16 джантите, не знам дали са различни спрямо тези на по-големите джанти.
Та все пак се приготви за не малка сума дори и 2ра ръка заради голямото търсене и малкото предлагане. Аз като я търсих и питах дилъра директно ме отсвири - каза че няма доставки и не знае дали ще има. При все че най-ниската версия Light на Yaris Cross-a се предлагаше с резервна - дали е все още така - не знам.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4946
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 156 пъти
Получена  благодарност: 147 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от slowtraveler » 06 Май 2024 12:19

babaliuni написа: 05 Май 2024 16:27 Тази “евро новост” с компресорчето и пяната, вместо с резервна гума е безкрайно неудобна поне за България.
Смятам, че това е въпрос на вътрешно убеждение... Години карах японски автомобил с 'пяна и компресорче'...
Компресорът бе добър.
Пукал съм гума макар и рядко (ежедневно сигурно половината километри бяха по заводи, където на открито се работи с метал - по пътя имаше парчета електроди, парчета метал и всякакви други остри боклуци)....
Всеки път съм се оправял само с компресорчето - вдигнеш налягане и стигнеш до близък гумаджия. Дори не съм си играл да вземам ремонтен комплект 'с фитилите'...
Така, че съвсем не смятам, че е по-неудобно или по-неразумно от резервна гума...
Като стане въпрос за 'хорър' - ами колега успя да скъса две гуми и да изкриви две джанти в една и съща дупка :) Ама не носим по 2 или 4 резервни гуми 'за да сме сигурни, че ще излезем от ситуацията' - нали :)
За мен щом нещо не носи риск за здравето - не е проблем да лавираш в решенията (изключение за мен би било например шофиране в пустинна местност и т.н., но из нашите ширини пустите места не са на почит :) )
Относно по-големият централен отвор на джантата - едва ли можеш да сложиш втулка на такава джанта... А въпреки, че с патерица се движиш бавно - не бих рискувал с неподходяща джанта.
П.С. със спукана гума с приятели (4ч+багаж) се прибрахме със същата марка автомобил от Еленско до Варна... Спирахме на 2-3 бензиностанции да донапомпваме.. Е да - колегата след това хвърли гумата, щото колата бе почти 300к.с., пък колегата обичаше да настъпва, та успя да поизпече борда :) Ако караше нромално - до 90км/ч и припомпвахме по-често - нямаше да има никакви последици..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Мирослав Петков
Мнения: 165
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от Мирослав Петков » 06 Май 2024 22:05

Няма две мнения , че е по бързо и по удобно да Дона помпиш и право при гумажията. През живота ми се е налагало 1 път да слагам патерицата. Относно хонора ми се е слчвало с 140 км/ ч да мина с двете десни гуми през калтотка от влак , не ме питайте как се е отзовала на асфалта! За тези които не знаят това е остро масивно плътно желязо с което вагоните спират. Резултата беше моментално пръсната предна гума и джанта и срязана жестоко задна гума. Въздуха в гумите изчезва за части от секундата. Изумителното беше ,че системите на Аудито задържаха колата в права позиция, аз просто държах кормилото направо и се опитвах да убия скоростта. След инцидента осъзнах , че тези системи са ни спасили живота, бяхме 4-ма човека в колата.Та ако някой пита защо премиум марките са неоснователно скъпи, ще му отговоря….. за да ви спасят живота!

Аватар
itzoa
Мнения: 314
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 07 Май 2024 09:16

Да, компресорчето, което е в комплекта вече го пробвах на сестра ми на гумата (и тя няма резервна), но поне беше на 1 км от най-близкия гумаджия. Та добро е - помпи бързо и сравнително тихо. А по-големия централен според мен не е чак такъв проблем, защото има 5 гайки и се центрира добре, а и с тая патерица и без това не мисля че е ок да се кара бързо.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4946
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 156 пъти
Получена  благодарност: 147 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от slowtraveler » 07 Май 2024 09:50

itzoa написа: 07 Май 2024 09:16 А по-големия централен според мен не е чак такъв проблем, защото има 5 гайки и се центрира добре, а и с тая патерица и без това не мисля че е ок да се кара бързо.
Това май го бяхме раздъвквали надълго и широко... За 'аварийно прибиране с патерица' - става, но не е технически издържано и наистина не може да се центрова идеално - така, както би се центровала джантата ако легне на централната втулка... (разбрах го по трудния начин, след неколкократно посещение на различни гумаджии за баланс на чисто нови гуми и афтърмаркет джанти :) - всичко излиза идеално балансирано, а на колата - вибрации все едно има разбалансирана гума :) )
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
itzoa
Мнения: 314
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 07 Май 2024 11:57

E за нормална джанта и аз съм го пробвал и вече знам че не става без втулка :) Но това се усещаше при 110 км/ч по спомен - нещо което не бих правил на патерица...
Сега си спомням, че щях да си търся и преходна втулка, но се оказа, че нещо не успявам с шублера да премеря точно централния отвор, а вариантите ми май бяха 2 и после забравих...
Дайте идея как да премеря централен отвор точно, защото линийка или шублер не влизат заради изпъкналостите на джантата....

Аватар
mapamop
Мнения: 4119
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 93 пъти
Получена  благодарност: 304 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от mapamop » 07 Май 2024 12:07

itzoa написа: 07 Май 2024 11:57 Дайте идея как да премеря централен отвор точно, защото линийка или шублер не влизат заради изпъкналостите на джантата....
Що не мериш периферията на главината около централния отвор?
На джантата отвътре поне с хартия може да си прекопираш отвора.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта