[Всесезонни гуми] 2019 - 2024 - Да се споделя само личен опит

Публикувай отговор
Аватар
veso_hds
Мнения: 1431
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 27 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от veso_hds » 26 Сеп 2023 21:35

BOz написа: 26 Сеп 2023 20:11 ....които не стават за нищо...
Недей така с лошото. Много са си хубави гумите, дори са японско производство.Ако ставаха за моята равка бих ги купил веднага, но....
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
BOz
Мнения: 4297
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 110 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от BOz » 26 Сеп 2023 22:15

Не с лошо, а обективно.
За лятото иди-дойди, ама за зимата е все едно си караш с летни гуми. И после мнение - тия всесезонни гуми за нищо не стават...
Затова ако ще вземеш такива гуми то по-добре направо летни, поне там да не правиш някакъв компромис.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Monster
Мнения: 341
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 88 пъти
Получена  благодарност: 85 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Monster » 27 Сеп 2023 10:09

BOz написа: 26 Сеп 2023 20:11 Този тип всесезонни гуми са точно тия, които не стават за нищо, особено зимата.
Понеже нямам опит с всесезонни гуми, любопитно ми стана под "този тип" какво визираш - има ли друг тип/марка, които смяташ че са по-добри и че стават "за нещо" през зимата?

Иначе за конкретния модел - и моята Равка дойде с абсолютно същите Yokohama преди година. Направих им над 10 хил. км за едно лято и като дойде време за зимния сезон ги пуснах за продажба. Бях сложил дори по-ниска цена, но със сигурност щях да успея да ги продам и на тази тъй като в един момент, докато сваля обявата, се оказах с почти двуцифрен брой желаещи купувачи. Аз също ги продадох тъй като карам не малко (предимно топлите сезони, но и зимата) и не искам да правя компромис с пътното поведение на колата при преспи. Също така бяха по-шумни, околкото съм свикнал, сравнявайки ги с летни/зимни, с които съм карал предходни години. Иначе шарката на гумите си беше микс от типичните за зимните гуми напречни линии и типичните за летните надлъжни "пътечки". Предполагам това важи и за други марки всесезонни гуми и бих очаквал, че наличието на дори половинчата "зимна" шарка, би трябвало да ги прави с по-добро сцепление в снега сравнено с изцяло лятна гума. Човекът, който купи моите, каза че кара много малко през зимата и ще спести доста пари от смени на летни и зимни гуми два пъти в годината, което звучеше като разумна обосновка за избора му.

За гумите на Мирослав Петков съм сигурен, че ще заминат бързо (най-късно като наближи зимния сезон), тъй като, за разлика от моите, неговите са свалени още с пристигането на колата в България и не са карани изобщо.

Аватар
WoLF
Мнения: 2656
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 267 пъти
Получена  благодарност: 120 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от WoLF » 27 Сеп 2023 11:32

Идеална шарка и смес няма - производителя избира какво да жертва и какво да запази. В тази връзка вариациите шарка/смес диктуват при какви условия е по-подходяща гумата и при какви не става.
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4297
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 110 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от BOz » 27 Сеп 2023 14:55

Monster написа: 27 Сеп 2023 10:09 Понеже нямам опит с всесезонни гуми, любопитно ми стана под "този тип" какво визираш - има ли друг тип/марка, които смяташ че са по-добри и че стават "за нещо" през зимата?
Другия тип всесезонни гуми са си зимни гуми, с възможност да ги караш лятото. А този тип са летни гуми, но не може да ги караш зимата. То може де, ама може да си караш и с летни гуми.
Или в частност тези гуми нямат почти никакво сцепление на сняг и подобни условия. Усещат и се държат почти като летни гуми. Не случайно зад океана започнаха да разделят видовете гуми (малко малоумно). И започнаха да викат на тези гуми всесезонни и от неотдавна на зимно ориентираните им викат вече все'временни (all season vs all weather). Защото има разлика между сезон и метеорологично време. Поради тази причина никога на такъв тип всесезонна (лятна) гума няма да видиш символа за зимна гума (снежинка с планината) върху гумата, защото просто не стават за всички сезони/време. И поради това казах, че тия гуми не стават за нищо. Нито имаш лятна гума, нито зимна и колегата (а и ти) добре ще направи като се отърве от тях.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
veso_hds
Мнения: 1431
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 24 пъти
Получена  благодарност: 27 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от veso_hds » 27 Сеп 2023 16:14

Понеже става дума за личен опит.....От 40г. карам лека кола и от 30г. само с всесезонни гуми, най- различни.Първите ги купих през 1988г. с големи връзки, за трабанта ми.Бяха "Тигър", произведени в Югославия.На тях точно пишеше all season. Само 2 гуми отпред, отзад "галоши" С тия гуми 3г. подред зимата ходех до Велико Търново през Прохода на републиката( тогава имаше доста сняг, за разлика от сега).Трабанта не мръдна нито веднъж, а край мен се въртяха леки коли и камиони.Сега вече 3г. равката я карам с vredestein quatrac 5 и съм много доволен.Да, гумите имат значение, но за мен по-важно е задкормилното устройство.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
BOz
Мнения: 4297
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 110 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от BOz » 27 Сеп 2023 20:06

То и аз карах Москвича с Вида спорт и зима, и лете, и съм се качвал къде ли не, но това не означава, че е било най-оптималното. Просто няма място за сравнение между способностите на една зимна гума в сравнение с лятна. Смятай ако си имал и хубави зимни гуми къде е щяло да се качиш. tooth.gif
Ама освен качване има и слизане, колите им се налага да спират от време на време и т.н. :thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

dimkaraganchev
Мнения: 605
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 8 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от dimkaraganchev » 27 Сеп 2023 20:38

BOz написа: 27 Сеп 2023 14:55 Поради тази причина никога на такъв тип всесезонна (лятна) гума няма да видиш символа за зимна гума (снежинка с планината) върху гумата, защото просто не стават за всички сезони/време.
Сигурен ли си? Щото аз не.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4944
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 156 пъти
Получена  благодарност: 147 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от slowtraveler » 27 Сеп 2023 21:56

Ами тези всесезонни които купих са със 'алпийския' символ и снежинка... Надявам се тази или другата седмица да са на джантите..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dimkaraganchev
Мнения: 605
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 8 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от dimkaraganchev » 27 Сеп 2023 22:01

Ами, така е. Хилядите мнения показват само слабост към писане по форумите, а не някакви знания и опит... ppp.gif ppp.gif ppp.gif

Двигателист
Мнения: 438
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Двигателист » 27 Сеп 2023 23:31

Не виждам какво се остроумничи, при положение, че BOz е напълно прав! Конкретната Йокохама не е сертифицирана с 3PMSF, което означава, че е не подходяща за сняг. Не разбирам желанието на някой да каже на черното, бяло, само и само да е контра. Да, и аз съм си карал Алекото (модел на Москвич, за по-младите) с летни гуми зимата, но какво от това?! Очаквам сега някой друг със "знания и опит"да се включи с мнение, че е карал и със сликове зимно време през проходите и не е имал проблем та съвсем да "обогатим" темата.

dimkaraganchev
Мнения: 605
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 8 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от dimkaraganchev » 27 Сеп 2023 23:57

Конкретната Йокохама може и да не е сертифицирана с 3PMSF, но това не означава, че всесезонните гуми не са. Поне тия, с които съм карал, задължително са. А с летни или сликове през зимата... tooth.gif

Аватар
itzoa
Мнения: 312
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 49 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от itzoa » 28 Сеп 2023 08:44

Двигателист написа: 27 Сеп 2023 23:31 не е сертифицирана с 3PMSF, което означава, че е не подходяща за сняг
Бас ловя, че има и зимни гуми, чиито производители са спестили от вадене на този сертификат (например едни руски кордиант ли бяха), но са си напълно подходящи за сняг :)

Двигателист
Мнения: 438
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от Двигателист » 28 Сеп 2023 08:53

Все пак говорим за гуми, не за подобия на такива tooth.gif
Руснаците си имат и предпочитат техния Нокиан, пред Кордиант за зимна гума и има защо.
Но сериозно, забележката ти е коректна.

Аватар
BOz
Мнения: 4297
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 110 пъти

Всесезонни гуми - личен опит.

Мнение от BOz » 28 Сеп 2023 09:33

dimkaraganchev написа: 27 Сеп 2023 23:57 Конкретната Йокохама
Май четеш избирателно. До тук съм говорил само за конкретната Йокохама. Просто не става за всесезонна и това е. То става де, ама ако посрещнеш зимния сезон да кажем някъде в южна Италия или Африка. Та за там няма проблем да си караш с такива всесезонни, защото и там си има сезони. Няма какво повече да го бистрим.
slowtraveler написа: 22 Сеп 2023 10:20 Оставих оригиналния комплект гуми/джанти (произведени 2007г :) ) на гумаджията да слага GY 4Seasons Vector G3 SUV...
slowtraveler написа: 27 Сеп 2023 21:56 Ами тези всесезонни които купих са със 'алпийския' символ и снежинка...
Да, защото си взел всесезонни, които стават и за всякакво време, не само за сезони. :thumbsup:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта