Избор на семеен автомобил

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
Monster
Мнения: 331
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 80 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Monster » 20 Апр 2023 16:22

Хубаво е, че има такова разнообразие на марки и модели, тъй като за всеки човек различни аспекти на автомобила са важни и всеки си има различен вкус за визия и интериор. За мен най-важната екстра, от която винаги тръгвам, когато търся кола, е двигател и задвижване. Вече ако две коли са със сходни показатели по този критерии започвам да гледам дизайнерските красоти и избирам. :) Има не малко хора, на които им е по-важна визията и интериорни екстри и материали, та както казах - хубаво е че има богато разнообразие на пазара.

В този ред на мисли аз лично адмирирам промяната в посоката на избора, тъй като смятам, че хибридното задвижване на Тойота е много по-приятно за каране и по-подходящо за кола, която ще се кара преобладаващо градско. Относно сравнението с Rav4 - за мен разликата в цената идва от малко по-голямото пространство, от по-големия двигател и малко повече конски сили. Предвид, че вече вдигна летвата на бюджета си, че беше склонен да вземеш кола с доста по-лошо задвижване и по-малко конски сили, а и че визията на королата ти харесва повече - според мен това е по-подходящата кола за теб. Аз лично харесвам по-ръбати дизайни и затова Равката ми харесва, но това с визията е супер субективно и в случая е важно кое на теб ти харесва. Като цвят - аз не харесвам белите коли, макар че виждам доста такива Тойоти в София, та очевидно други хора ги предпочитат. Наскоро обаче гледах няколко статии/клипчета на Корола Крос в по-интересни цветове и дизайна почна да ми допада повече, когато е с въпросните цветове.

Успех с избора!

stipppox
Мнения: 39
Регистриран на: 20 Мар 2023 16:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 10 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stipppox » 20 Апр 2023 19:59

По темата с дизайна-не ми е маловажен (професионални изкривявания да кажем), но със сигурност на първо място гледам двигател, трансмисия, окачване, возия. Точно заради това с Королата 100% бих избрал 2.0 двигателя и това прави 69 000лв с базовото ниво. Базов RAV4 е 75к и двете вече се доближават. Като визия поради по-ръбатите форми на RAV4 създават оптична илюзия за много по-голяма кола и усещане за истински SUV. Например предницата(торпедото) е издължено и се вижда от шофьорското място. При Corolla Cross меките форми са по-близки до лек автомобил, там стъклото е изнесено много напред и с полегата предна част не се вижда като при седан/хечбек. Иначе съпругата не иска и да чува за RAV4 точно защото й изглежда огромен. На мен и двете ми допадат, но не мога да кажа, че съм "влюбен" в някой дизайн и да натисна в неговата посока. По-скоро би ме грабнала функционалността. В интериорно отношение единствено бих възразил заради качеството на материалите и колко се драскат. Четох точно това в американски форуми, а и при качване с ципа на якето закачих леко таблото-остана някаква малка резка, която може и да се трие. Лично не мога да го потвърдя. Като ниво екстри ще е или базовото (69к), или второто за 75к, но трябва да прегледам точно разликите и дали ме интересуват тези екстри, защото, откровено казано, някои са безсмислени в ежедневието

Причината за толкова бели RAV4 е, че бял базов цвят е +0лв. Повечето други са +1000, а 2-3 "перлени" добавят +1500лв. Доста хора не биха дали такава сума за боя, освен ако наистина не държат на това. Аз лично бих се замислил най-вече за зеления Cypress Green, който обаче имат само отвъд Атлантика.

Нисанът е с по-противоречиви мнения, Хондата е добра, с подобни характеристики, но за същите пари като RAV4. Тойота бие и двете заради 10те години гаранция. След Королата едва ли ще съм по-впечатлен (CR-V вероятно ще е същото усещане). Единствено Renault Austral Hybrid звучи като реален конкурент на хартия. Там автоматик мек хибрид е 64к лв., същински се очаквал около средата на 2022, предполагам за 70-75 000. Кончетата под капака отново са 140+60 ДВГ/електро и очаквам пъргава кола. Обаче...гаранция-Франция :) :) Отново е 5г. Интериорът грабва, признавам го. Колебая се, защото Austral се явява наследник на Kadjar, който не е успешен модел заради двигателите, а Captur и Megane например са добри и от лични впечатления

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от BOz » 20 Апр 2023 20:27

stipppox написа: 20 Апр 2023 12:30 багажникът също е доста голям и донякъде съвместим с корейчето заради различните начини на измерване, независимо, че на хартия едното е 425л, а Sportage има 591л.
Да. Това е важно да се знае, защото като колегата, който гледа едни хартийки на Шкодите и се надъхва, а не се дава сметка, че едните мерят по един начин, другите по друг и накрая става мазало. Затова е важно в крайна сметка реалния тест, с реален товар какво показва.
В случая на Тойотата, обемът на багажника до кората е успял да събере 415 литра. При Киата 395 литра. До тавана в багажника Тойотата е събрала 595 литра, а Киата 605 литра. Така, че реално багажното пространство изглежда еднакво, за разлика от голямата разлика на хартия. Абсолютно максималния багажник при спуснати задни седалки е относително еднакъв - 1385 към 1395 литра. Дефакто като обем са два съизмерими автомобила. :thumbsup:

п.п. Рав-4 събира 470/765/1590 литра.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

stipppox
Мнения: 39
Регистриран на: 20 Мар 2023 16:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 10 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stipppox » 21 Апр 2023 00:17

В случая на Тойотата, обемът на багажника до кората е успял да събере 415 литра. При Киата 395 литра. До тавана в багажника Тойотата е събрала 595 литра, а Киата 605 литра. Така, че реално багажното пространство изглежда еднакво, за разлика от голямата разлика на хартия.
Всъщност направо забравих да добавя- на тест драйва си отидох с рулетката и измерих грубо двата багажника:
дълбочина х ширина х височина до тавана;
Kia Sportage: 85д x105-115ш x75в. Ширината варира заради едни извивки, по-големият обем е на 115см. Не съм добавял пространството под фалшивия под, което на око е около 50-60 литра, но винаги присъства в официалните данни
Toyota Corolla Cross: 80д х115ш х75в. Отново не съм добавял пода, където тук е резервната гума.

Факт е, че корейците са направили доста по-широки задни седалки и по-голям багажник при само 5см по-дълъг автомобил. Вътрешното пространство като цяло е по-оптимално измислено. Реалната разлика в използваем обем за багаж обаче въобще не е толкова голяма.

stipppox
Мнения: 39
Регистриран на: 20 Мар 2023 16:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 10 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stipppox » 25 Апр 2023 16:06

Още един тест драйв. Разпитах подробно един колега, който преди няколко седмици беше карал Honda CR-V и предавам думите.

Колата му е допаднала доста. Пробвал е 2.0 бензинов хибрид, 184 коня, предно, от по-високите нива на оборудване.

Интериор: изчистен и класически, а и той не се заглежда толкова. Добре изглеждащи материали. Нормално пространство отпред, задните седалки също са били удобно широки за човек 1.80. Като усещане от шофьорското място според мен май ще се доближава повече до същински SUV като RAV4 за разлика от Корола Крос.

Багажник: голям, отново функционален, близък до РАВ4 поне визуално, което е и нормално предвид общата им еднаква дължина от 4.60

Екстериор: на него му е харесала, на мен не толкова. Отново въпрос на личен вкус.

Двигател, окачване, трансмисия: скоростна кутия я усетил като отлична и плавна, а обича да натиска газта. Колата била подвижна за размера си, возела добре. Нямало силен шум при висока скорост. Педалите и воланът реагирали нормално. За неравностите не помнеше, но явно май не е усетил нещо драстично. Разходът бил 5.6/100 за около 20км смесено в София.

Като цяло според него Хондата е много добър автомобил и я обмисля. В случая аз бих му се доверил на мнението, но няма да я пробвам. Ще пропусна и Nissan Quashqai заради някои по-негативни мнения за окачването.

Ние се спряхме на Corolla Cross и ще поръчваме. Спрямо нашите нужди, тя е малко по-добра от Rav4/ Honda CR-V/Kia Sportage/ Hundai Tucson:
-по-малки размери за София, нямаме нужда от 4.60м автомобил.
-по-добра гаранция от страна на Тойота: 10 срещу 6 години Хонда/7 Кия
-малко по-добра икономия на гориво, особено в града и въпреки това най-много кончета за предно предаване.
-по-добро задвижване спрямо Кия/Хюндай MHEV. За сравнение с пълните им хибриди на цена около 75-80к лв не мога да кажа лично. Според ревюта трябва да е по-добро или на същото ниво
-лични предпочитания и дреболии: харесаха ни возията, външен вид, звук на двигател. Пъргава е за класа и размера си. Огледалата на Corolla Cross също са страхотни-големи и с отлична видимост, всеки, карал стара кола без много електроника би ме разбрал :) Като цяло беше удоволстие да я шофирам и се надявам и в бъдеще да е така

Аватар
FearSoft
Мнения: 365
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 49 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от FearSoft » 14 Май 2023 13:42

Не знам дали точно за тук ми е питането, защото не става дума точно за семеен автомобил, а за такъв за жената tooth.gif
Отървах се най накрая (след половин година убеждения!!!) от една Корса С. Че като се качи жената преди 2 г. на нея и каза - идеална ми е. Ама тя със скапания Easytronic, демек - робот. Сумати проблеми с него, че и маслото го гореше яко. Оказа се, че имаме двигател с 3 цилиндъра :D
Както и да е, сега ми мрънка за друга, ама и да е "автоматик". Само дето не ми се занимава пак с роботи или други проблемни кутии. По принцип гледам разни Яриси (2006-7 г.,82-86 кс), ама не знам са какви автомати са. И ще бъда благодарен на съвет от запознати. Като цяло се търси малка, градска кола (Ярис, Микра, Пиканто - от тоя род), задължително бензин и Хавтомат. И на цена до макс. 10 бона, за предпочитане 6-8К. Че като я знам как кара по 2 х.км. на година, направо ми се реве да се харча повече... ermm.gif
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от mapamop » 14 Май 2023 15:28

Дизеловия Ярис не беше ли със робот (ММТ)? Бензиновия май и той....
Petar555 и mfandakov май са твоите хора по отношение на кутиите.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 958
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Ивайло Димов » 14 Май 2023 15:31

Хюндай i20 1.4 или 1.6 ,ако хептен се търси сапунерка i10 1.2

stipppox
Мнения: 39
Регистриран на: 20 Мар 2023 16:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 10 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stipppox » 15 Май 2023 16:56

FearSoft написа: 14 Май 2023 13:42 Като цяло се търси малка, градска кола (Ярис, Микра, Пиканто - от тоя род), задължително бензин и Хавтомат.
Ние сега сме точно с Нисан Микра автоматик 2005. Желязна колица, двигател и окачване са безпроблемни. Имали сме дребни ремонти тип теч тук-там (например багажник), но нищо сериозно. Вътре е изненадващо просторна и на предни, и на задни седалки за размерите си. Поддръжката е лесна, частите са на прилични цени и се намират. За град като София е перфектна. Струват около 7-8 хиляди сега. Не препоръчвам обаче за единствена кола. Минусите са малък багажник, шумна при висока скорост и с разход 8-9+ на магистрала. Може и да е по-комфортна за дълъг път. Тези неща са и и нормални-градски автомобил си е.

По лични впечатления мога да похваля и Хонда Джаз. Написаното горе за Микрата важи и тук с разликата, че Хондата е малко по-голяма и багажникът е чувствително по-използваем. И с двата автомобила няма да сбъркате. Успех с избора!

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 958
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от Ивайло Димов » 15 Май 2023 18:20

Старите модификации на Джаз и Микра доста гниеха ...

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от memorex » 15 Май 2023 19:33

Важното е да се поддържа сегмента.
Гледали ли сте Корола крос?
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

stipppox
Мнения: 39
Регистриран на: 20 Мар 2023 16:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 12 пъти
Получена  благодарност: 10 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от stipppox » 16 Май 2023 12:53

Ивайло Димов написа: 15 Май 2023 18:20 Старите модификации на Джаз и Микра доста гниеха ...
Може да е до късмет и поддръжка. Само личните впечатления мога да кажа, не претендирам да знам за всички. По нашата 18г. Микра всичко изгнило са 2-3 болта отдолу. Ръжда също няма. Колата я имаме около 3-4г, седи паркирана до блок без гараж. Поне поколението 2004-2009г. често се вижда по улиците. Като съм търсил някоя част-намират се по някои автоморги, защото хората често ги карат, но все са ми казвали, че за здрави коли и ако има, е от някоя блъсната.

А Корола Крос е отлична (такава си харесахме ние), но е доста по-нова, по-скъпа и в съвсем друг клас като размери. Corsa C, Yaris, Micra, Golf и т.н. са малки градски коли и в този бюджет на 15-20г, 12 с късмет. :thumbsup:

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от itzoa » 16 Май 2023 15:33

stipppox написа: 15 Май 2023 16:56 По лични впечатления мога да похваля и Хонда Джаз.
На много места по разни класации я дават като водеща по надеждност... но не знам коя модификация точно. За не особено лицеприятния външен вид си държи цена, явно има защо.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от mapamop » 16 Май 2023 16:20

itzoa написа: 16 Май 2023 15:33 За не особено лицеприятния външен вид
Още има да гони до Fiat Multipla 1st gen. tooth.gif
То и Yaris-ите не са особено голям блясък на инженерния дизайн. Но на малкото купе на малолитражка, която по презумпция трябва да е евтина колко пари от RD бюджета да отделят за дизайн отвън? Особено на фона че в малкото купе трябва да съберат климатици, радиа, навигации (евентуално), една камара възглавници за катастрофи, разни подлакътници, стойки за чашки... Повечето пари от перото на дизайна си мисля че отиват там, защото е хубаво да ги има, и същевременно трябва да ги сметнат при катастрофа да не нараняват (много).
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Избор на семеен автомобил

Мнение от WoLF » 16 Май 2023 19:16

Аз пък за градски автомобил eCVT-то не го заменям за нищо вече...
ИзображениеИзображениеИзображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Zlatist и 61 госта