Yaris Cross - има ли вече собственици?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4976
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 161 пъти
Получена  благодарност: 150 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от slowtraveler » 07 Май 2024 14:47

Ако нямаш вътромер, защо не пробваш с няколко дървени/метални/пластмасови пръчици да си направиш шаблон по близките размери... Грубо с един конец ще го измериш, а след това правиш шаблон по близките два 'стандартни' размера и пробваш :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 4170
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 95 пъти
Получена  благодарност: 313 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от mapamop » 07 Май 2024 15:09

По принцип се прави със вътромер. Дефакто, може да пробваш да ориентираш шублера между центровете на 2 насрещни отвора (ако са 4), при 5 ще е малко тегаво да го нагласиш точно между два отвора.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
ufer
Мнения: 2603
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 35 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от ufer » 07 Май 2024 19:07

Има чаши с конусна форма, поставяш я в централния отвор, бележиш с молив до ръба на отвора и с шублера мериш 1-2 мм под белега. И да има грешка, тя ще незначителна, 2-3 десети. Иначе има сайтове с много технически данни за всички марки и размери... :thumbsup:

Аватар
itzoa
Мнения: 325
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 39 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 10 Май 2024 08:51

Направих първа смяна на маслото на 10 хиляди километра, вместо препоръчаните 15 хиляди. Карах често кратки разстояния зимата и мисля че беше добра идея. След като го смених се изненадах колко по-тихо и рафинирано работи двигателя (когато работи), имам чувство, че и като нова не беше толкова тиха.
Според много четива, даже беше още по-добре още по-рано да го направя първия път, но реших че 10 хиляди при хибрид са реално 5 хиляди (средно 40-50% са ми на ток, включвам и зимните месеци). А в крайна сметка е най-важно времето, което е работил един двигател, а не колко км е минала ходовата част.
Та ако някой се чуди дали да направи първата смяна по-рано - да, определено, освен ако не ползва колата основно извън града!
И едно нещо разочароващо - според приложението първото ми гаранционно обслужване трябваше да е около 270 лв., а ми взеха 340 лв. Само за смяна на масло. Ядва се, ама като се замисля, че другия път ще искам и другите филтри да сменят, а после и антифризи и хибридни охладителни течности ... тогава се чудя колко ли ще е .

Аватар
WoLF
Мнения: 2684
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 285 пъти
Получена  благодарност: 128 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от WoLF » 10 Май 2024 10:51

Натискай за 8к смяна и ще си осигуриш дълъг живот на двигателя, независимо от честото палене/гасене...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
itzoa
Мнения: 325
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 39 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 10 Май 2024 11:13

8k смяна принципно да - особено при турбо двигатели, но това са реално 4-5k работа на двигателя при хибрида, мисля че е излишно, иначе да - ще удължи живота, ама 2 пъти по-често за 10 години (толкова ми е гаранцията) при да речем по 300 лв за смяна на масло - т.е. единия път ако е горницата - това ще са ми едни 3000 лв горница, които ще съм дал допълнително за смяна на масло... не знам дали има смисъл...
Освен ако не сменям "нелегално", но откъде ще намеря оригинални или поне добри заместители, а и ще се види различния филтър в сервиза...

Аватар
WoLF
Мнения: 2684
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 285 пъти
Получена  благодарност: 128 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от WoLF » 10 Май 2024 12:23

Така е, колата е твоя, ти си решаваш, но износването на двигателя е основно при старт, а тези мотори го правят 100 пъти по-често от обикновените и при липса на хубав маслен филм следва преждевременно износване ermm.gif
Не ме разбирай погрешно - шанса е много малък ти да патиш от това, но съм длъжен да спомена :cheers:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
itzoa
Мнения: 325
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 39 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 10 Май 2024 13:10

хм, да за това не се бях замислял, не знам - би трябвало маслото да е постоянно под налягане - т.е. горе в двигателя, иначе хибридите щяха да са най-чупещите се автомобили, а те реално не са. Но има резон като цяло де.

nEpgaLLik0
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Юли 2023 19:44
Местоположение: Varna
Автомобил: Yaris Cross

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от nEpgaLLik0 » 11 Май 2024 10:22

Здравейте! Имам едно въпросче свързано със съобщението "Ехhaust filter". Изписва ми го на магистралата и понякога губи мощност, в Тойота я закачаха с лаптоп за диагностика, но ми казаха,че е ок. Има ли как да я вкарам в режим на почистване?

Аватар
Monster
Мнения: 348
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 98 пъти
Получена  благодарност: 91 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от Monster » 12 Май 2024 11:27

itzoa написа: 10 Май 2024 08:51 И едно нещо разочароващо - според приложението първото ми гаранционно обслужване трябваше да е около 270 лв., а ми взеха 340 лв.
Това е, защото го обявяват без ДДС по незнайна за мен причина и като отидеш си плащаш с 20% отгоре. За следващото обслужване имай готовност за над 500 лв поне съдейки по Равката, тъй като гледам, че няма разлика в цената, независимо от размера на колата. Честно казано в моя случай ми се струва още по-неоправдано това често обслужване, тъй като за тези 15 хил км с плъгин хибридa я съм използвам 2-3 хил км ДВГ-то, я не. Хайде лятото може да карам повече извънградско и да са маалко повече, но зимата са и под 1000 км. Сега като купихме втора кола поне ще прехвърля значителна част от пробега на нея и ще намаля годишните километри на Равката, та поне да я обслужвам само веднъж в годината, а не два пъти, както досега. Предният месец навъртях над 3000 км на Зоето (половината извънградско) и честно казано ме "спаси" от самоограничаване на пътуванията, тъй като на Равката й оставаха 1500 км до следващото обслужване, а час за такова можеш да си запишеш месец напред. При Зоето ограничението е напрактика плюс безкрайност (1 година или 50-60 хил км, не съм сигурен точно, но е някакво голямо число), като там обслужването се свежда в общия случай до инспекция на батерията и смяна на филтъра на климатика. Все повече се замислям, дали няма да ми е по-практично да взема една добре обезценила се голяма електричка за по-дългите пътувания и да продам Равката, докато си държи добра цена, но жената не е съгласна да спираме на дълъг път за зареждания, докато спят децата. Та засега май си продължаваме по старата стратегия - плъгин хибрид за дълги пътувания и за града, когато трябват две коли, а малката електричка за преобладаващото градско и извънградско в рамките на около 200 км.

Аватар
itzoa
Мнения: 325
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 39 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 12 Май 2024 13:04

Monster написа: 12 Май 2024 11:27 час за такова можеш да си запишеш месец напред
Във ВТ часовете бяха 6-7 дена напред, може да помислиш за обслужване някъде около вас наблизо извън София - примерно Плевен ;)
nEpgaLLik0 написа: 11 Май 2024 10:22 Здравейте! Имам едно въпросче свързано със съобщението "Ехhaust filter". Изписва ми го на магистралата и понякога губи мощност, в Тойота я закачаха с лаптоп за диагностика, но ми казаха,че е ок. Има ли как да я вкарам в режим на почистване?
Toва на хибриден или бензинов Ярис Крос? За първи път чувам за тази грешка, но ми звучи като да е GPF-а, за който ме уверяваха тук, че нямало да има проблем както DPF-ите на дизелите. Как се кара тази кола? Често ли гори на място и т.н.? Излизате ли извънградско чат пат или само градско?

П.п. Вижте в описанието точно GPF-a e - при мен е на страница 327.
Прикачени файлове
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (139.91 KiB) Преглеждано 294 пъти

nEpgaLLik0
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Юли 2023 19:44
Местоположение: Varna
Автомобил: Yaris Cross

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от nEpgaLLik0 » 13 Май 2024 08:18

Хибрид е и я карам я предимно в града, но там не ми го изписва. Прави го на магистрала, когато я напъна рязко да изпреваря и има няколко момента, в които зацикля на 100-110км и няма мощност. След няколко минути въпреки,че показва надписа за филтъра, се оправя и набира бързо. От по-малко от месец е това, по ирония на съдбата след първото изписване точно трябваше да влизам за обслужване по гаранцията и ги попитах за това. Закачаха я с някакъв лаптоп и ми казаха колата е пушка, но това продължава да го пише...
Пробвах даже с този режим power за близо 120км, може би една идея по-добре вървеше, но отново 2 пъти изгуби мощност и то на прав и равен участък.
wacko.gif Най-много ме притеснява да не прецакам нещо на двигателя sad.gif

Аватар
itzoa
Мнения: 325
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 53 пъти
Получена  благодарност: 39 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 13 Май 2024 08:32

Хм, да, съвпада с написаното в описанието - натрупват се частици във филтъра от прекомерно каране с ниска скорост и при подаване на газ рязко има нужда да минава повече гориво през този филтър, затова светва надписа. Най-лошото, което може да стане е да се запуши, като обаче ме учудва е, че в сервиза не са те предупредили, явно е новост и за тях може би. А другия вариант да зареждаш някъде много кофти гориво, от малки и съмнителни бензиностанции?
Пробвай да смениш бензиностанцията с някоя по-маркова, без никакви добавки най-добре и излизай по-често по магистрала, но без резки настъпвания, а с по-постоянна скорост, като от време на време да се отпуска само педала на газта. ДПФ-ите при дизелите се чистят с примерно 20 км каране на 3-та или 4-та във по-висок оборот, но тук с хибрида това е малко по-трудно изпълнимо, ще трябва да се учим явно как да го лъжем.
Намирам на много малко места писано, но все пак явно го има този проблем .... няма да се учудя и немските варианти (нали вашата беше внесена нова от там?) да са с малко по-плътен филтър, знам ли... В реддит, каквото пишат, дилъра все пак е бил запознат и е казал, че трябва да се кара по-дълго по магистрала, не е достатъчно само 20 мин за регенерация на филтъра...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4976
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 161 пъти
Получена  благодарност: 150 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от slowtraveler » 13 Май 2024 08:46

itzoa написа: 13 Май 2024 08:32 при подаване на газ рязко има нужда да минава повече гориво през този филтър
Повече изгорели газове ? :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

nEpgaLLik0
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Юли 2023 19:44
Местоположение: Varna
Автомобил: Yaris Cross

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от nEpgaLLik0 » 13 Май 2024 08:55

itzoa написа: 13 Май 2024 08:32 Хм, да, съвпада с написаното в описанието - натрупват се частици във филтъра от прекомерно каране с ниска скорост и при подаване на газ рязко има нужда да минава повече гориво през този филтър, затова светва надписа. Най-лошото, което може да стане е да се запуши, като обаче ме учудва е, че в сервиза не са те предупредили, явно е новост и за тях може би. А другия вариант да зареждаш някъде много кофти гориво, от малки и съмнителни бензиностанции?
Пробвай да смениш бензиностанцията с някоя по-маркова, без никакви добавки най-добре и излизай по-често по магистрала, но без резки настъпвания, а с по-постоянна скорост, като от време на време да се отпуска само педала на газта. ДПФ-ите при дизелите се чистят с примерно 20 км каране на 3-та или 4-та във по-висок оборот, но тук с хибрида това е малко по-трудно изпълнимо, ще трябва да се учим явно как да го лъжем.
Намирам на много малко места писано, но все пак явно го има този проблем .... няма да се учудя и немските варианти (нали вашата беше внесена нова от там?) да са с малко по-плътен филтър, знам ли... В реддит, каквото пишат, дилъра все пак е бил запознат и е казал, че трябва да се кара по-дълго по магистрала, не е достатъчно само 20 мин за регенерация на филтъра...
Карам я със сто октана уж от по-реномирана бензиностанция, Бенита се казва, а и самото каране е вече трети уикенд правя по 250-300км ей така безцелно и без особен ефект. Единственото забележимо е падането на разхода на магистралата.. за 3 седмици свалих с 0.8. Не я карам като състезател, гледам да поддържам диапазон 110-130 и вече настъпвам при изпреварване, но при по-тежко натискане на педала веднага показва надписа. Иначе и с написаното в книжката си "играя", вдигам 120 отпускам, после пак до 120 и повтарям на определени уж разумни интервали.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Amazon [Bot] и 3 госта