Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Hursa » 02 Юни 2023 22:11

Заслужава ли си? От по-сериозно одраскване няма да защити. От удар, дори много лек, но при който все пак ламарината или по-често предна/задна "броня" - поддават - няма да защити (на аурис притиснах задната "броня" вероятно със скорост под 2 км/ч - хлътна около 8 10 см - дори да бях сложил най-дебелото (и "само лекуващо се" фолио smile.gif) след нанасяне на "керамика") - ефекта пак би бил същия, отстраняването на щетата значително по-скъпо и евентуално по-забележимо). Толкова ли държите на външния вид. Дори интериора е по-важен. И много по-важно е автомобила да се поддържа технически добре. Поне според мен smile.gif Все пак не е музеен експонат и вземаме автомобила за ползване.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Kiki » 03 Юни 2023 09:04

v_shopov написа: 02 Юни 2023 21:04 nino_mihov@abv.bg написа: ↑Пет Юни 02, 2023 12:38 pm
колко ти излезе това облепяне

Около 6000 лева.
unsure.gif wacko.gif worthy.gif Преди две години беше наполовина.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Krachunov » 03 Юни 2023 09:49

Hursa написа: 02 Юни 2023 22:11 Толкова ли държите на външния вид.
Даааа. вече всеки решава кое е допустимо за него. Лично аз фолио не мисля че е оправдано, но пази колата. И след 10тата година като сравниш твоята и аналогична без покритие... на твоята ще вземеш повече пари

Jorjeta Bogoeva
Мнения: 72
Регистриран на: 08 Яну 2023 13:39
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Corolla Cross
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Jorjeta Bogoeva » 03 Юни 2023 09:53

Цената зависи от вида на фолиото.Ако е долнопробно -китайско ,много ясно,че ще е на смешна цена.Нали знаете,има една приказка-не съм толкова богат,та да си купувам евтини неща.Качеството си има цена.Нормално е цената на XPEL да е висока.Всеки сам си определя как да си запази колата и да й се кефи.

Аватар
v_shopov
Мнения: 105
Регистриран на: 29 Май 2013 16:31
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от v_shopov » 03 Юни 2023 10:54

Krachunov написа: 03 Юни 2023 09:49 Преди две години беше наполовина.

Това е цената от 05.2022г... сега вероятно е повече :D

От чисто финансова страна не е оправдано при наличието на каско. От друга страна обаче спестява много разправии - завеждане на щети, ходене по сервизи, сглобяване/разглобяване на автомобила, евентуална неудовлетвореност от качеството на ремонта. Това естествено важи за дребни щети. За мен са оправдани тези пари.
Toyota Corolla 1.6 VVTI, 91 kW, 2008

Аватар
Ивайло Димов
Мнения: 958
Регистриран на: 11 Яну 2022 15:35
Местоположение: Шумен
Автомобил: Seat Toledo1,8 20V AGN
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 54 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Ивайло Димов » 03 Юни 2023 12:27

Фолио за стъклата ,да ги пази от градушка и камъчета докато караш зад някой друг.Керамика за ламарините да ти пази боята и лаковото покритие от всякви атмосферни влияния .Може да лепнеш фолио и на фаровете и стоповете ,за да не изгарят от слънцето.

djofra
Мнения: 93
Регистриран на: 17 Мар 2018 10:32
Местоположение: Велико Търново
Автомобил: Т271L
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от djofra » 03 Юни 2023 13:29

Аз съм с фолио частично /предницата до вратите, прагове и задна броня - 1800лв./ още от третия ден, като я взех от магазина. Вече пета година го наблюдавам и не е мръднало. На две места имам леко ужулено и е пострадало само фолиото. Така, че за мен върши работа. Ако имаш възможност /финансова/ препоръчвам заслужава си, но за НОВ автомобил.
Toyota Avensis T271L - 2WW

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Hursa » 03 Юни 2023 14:40

Krachunov написа: 03 Юни 2023 09:49 И след 10тата година като сравниш твоята и аналогична без покритие... на твоята ще вземеш повече пари
Колко повече? Ако сравняваме два автомобила - фолиран и нефолиран - които долу-горе са пазени еднакво от собствениците. Има хора, които въобще не пазят боя и "брони", има такива които изключително много ги пазят (по-често жени smile.gif) и които, съответно обръщат много повече внимание на външния вид на автомобила при покупка. Така, че не би било коректно да сравняваме - при различни собственици с различно отношение към външния вид. Аз гледам по ауриса - преценявайки дребните забележки, които има и които би ми спестило фолио или "керамика" (пазил съм го, но без фанатизъм). А е вече на над 11 години. Не мисля, че без тези действително дребни забележки бих могъл да му "взема" в повече от 1000 (дори толкова ми се вижда прекалено много), но нека са 2000 лева. За мен - не си заслужава да дам 6000 лв сега (та дори 10000), за да мога да му взема след 10 години - 2000 повече. Отделно отделеното време, евентуалните щети и стареене на фолиото - които биха го загрозили повече - отколкото, ако не е фолиран. Не знам - колко издържа фолиото, но дали издържа повече от "пластмасата" на фаровете - например. Защото, ако се налага след 5 6 години замяна (та дори след 10), със скъпото и проблемно сваляне - сметките съвсем не се "връзват".
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от slowtraveler » 04 Юни 2023 09:00

За мен е пълна !@№)(* да се фолира стандартен автомобил...
Та това е един обикновен инструмент, който да ти върши работа. Стандартната боя пази достатъчно, а ако е нещо малко по-сериозно - фолиото въобще няма да спаси.
Гледам сега Кашкая, дето стана на 15г (не съм си и мислел, че ще го 'търпя' толкова време) и цял живот е бил 'уличница'... Някои години бе изоставян цяла година под капещо дърво, други години съм го виждал нацвъкан от гларус с месеци - като го напече слънцето и почват да се пържат и отлепят :) ... Сега, като почнах да го карам по-редовно дори и го измих на вилата - с домакинска гъба :)
Основните поражения за тези години престой в 'гъстонаселен' централен район са удари от врати - огънати одрани места.
И другото - явно недобре положен лак на място на предходна поправка (в началото на експлоатацията докато бе гаранционен, имаше лек инцидент с огъване ръбчето на преден капак, което наложи смяната му и съотвено - пребоядисване на капака в нужният цвят) започна осмотично отлепяне на лака две места по капака. . Като се замисля - дори и пълно пребоядисване ще докара по-добър ефект

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от BOz » 04 Юни 2023 18:53

djofra написа: 03 Юни 2023 13:29 На две места имам леко ужулено и е пострадало само фолиото.
И какво сега? Всеки ден си гледаш одрасканата кола, било то и фолиото и си щастлив, че боята е здрава? Не е ли по-логично да нямаше фолио, драскотините да бяха боядисани и всеки ден да си гледаш колата здрава, лъсната и без никаква драскотина? Щетата си е щета. Тя е там. Грозна и забележима. Все тая дали фолиото е одрано или лака на боята. :whistle:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от memorex » 04 Юни 2023 19:08

В някойи случаи обаче без лак отива към ръжда ако не се поправи навреме и да останеш без автомобил докато го пребоядисат.Също по-добра от оригиналната боя и лак няма ,както и по красиви нюанси бои от фолиото трудно ще се намерят.
Като цяло си е въпрос на естетически възприятия които които опират до наличието на $$$.:)
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от BOz » 04 Юни 2023 21:13

Ако опреш до щета, която да предположи ръжда, то алтернативно хем ще имаш да правиш боя, хем и втори слой - фолио. Всяка малко по-голяма драскотина ще ти струва двойно, ако не и повече, предвид какви цени чета тук за фолио. boxed.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

astranom
Мнения: 137
Регистриран на: 08 Яну 2020 18:58
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla Sedan Hybrid
Получена  благодарност: 7 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от astranom » 05 Юни 2023 00:06

Според мен кефът да си караш колата спокойно е свързан с това колата да е защитена вътре в главата ти. Т.е. да имаш спокойствие, отработен механизъм в съзнанието, че ако стане дребна щета, няма да има никакви проблеми и колата ще светне като нова за нула време.
За мен лично този механизъм е следният: сключваш каско без ограничение на брой щети - малко по-скъпо е, но дава именно спокойствие в главата. Към края на периода отиваш и оправяш всички детайли - 5, 6, 7 - няма значение. Връщат ти я след 10 дена и пак си ти.
В крайа сметка, както Hursa каза, важно е колата да е технически изправна, интериорът й да е запазен - това си зависи от собственика и домашните му, а за външността - пребоядисване до дупка в официалния сервиз, за да е лъскава винаги.
А тези керамични покрития и фолиа са най-голямата гаранция, че ѝ ставаш роб. То е едно гледане, внимаване, оглеждане, лъскане с ръкав и плюнка. Ако след инспекцията е добре - хубаво. Ама ако не е добре - почват анализите - ама точка ли е, вдлъбнатина ли е, сега ако нямаше фолио, сега ако имаше от скъпото фолио и т.н. Слагането на подбни покрития така изостря вниманието, че си губиш кефа и на практика се лишаваш от спокойствието, което уж тези глезотии трябва да дават.
Та така - каско с неограничени щети, по-честичко миене, за да изглежда добре, веднъж годишно или на 3 години - за пребоядисване на детайли и така. В крайна сметка е среден клас стандартна прозаична евтина кола, не е Кьонигсег или МакЛарън... Ето в това се състои спокойствието, което ще ви даде възможността да я карате с кеф.
Изказвам се с уважение и към всички останали гледни точки, за които прочетох и също си имат своята логика.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от Kiki » 05 Юни 2023 07:34

astranom написа: 05 Юни 2023 00:06 А тези керамични покрития и фолиа са най-голямата гаранция, че ѝ ставаш роб. То е едно гледане, внимаване, оглеждане, лъскане с ръкав и плюнка.
Това разсъждение важи ли и за човек, който държи да добрия си външен вид?
Защото според мен, за човек се съди не само по дрехите и умът, а и по вещите, които носи, използва и по колата, която кара. Какво ще си помислите за един, макар и спретнат на външен вид мъж, които излиза от кола с лош външен вид?
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

method81
Мнения: 105
Регистриран на: 25 Май 2020 16:16
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210 1.6
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Защита на нов автомобил - керамично покритие или фолио?

Мнение от method81 » 05 Юни 2023 08:19

Мисля, че темата се напълни с хора на 2 лагера:
- Колата е транспорт от А до Б, ако нещо ѝ се случи звъним на каско и не го мислим. Не ни пука дългосрочно как изглежда, стига да не е много зле.
- Колата е нещо, на което поддръжката ни кефи като хоби, стремим се да изглежда максимално добре. Купуваме материали, интересуваме се, абе като цяло ни кефи заниманието.
Разбира се нормално е 90% от хората да са в първата графа, това е психически здравословният начин да се използва ежедневна кола. :)
Някой като ти купува колата втора ръка на 5-6-8 години няма да се интересува колко и как си поддържал лака и колко перфектно изглежда.
За хората от втората група:
Идеята на керамичното покритие не е само да защитава колата, за мен това е по-скоро второстепенно, тъй като защитата е доста специфична и няма нищо общо с фолиото.
Едно керамично покритие струва 400-500 лв и прави миенето на колата истинско удоволствие за тези, които са подготвени откъм знания и материали. smile.gif
Както можете да видите от клипчето долу:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта