[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от Cealtex » 15 Апр 2023 11:32

Здравейте, колеги,

Поразрових се из темите (включително и в чичо Гошо), но не откривам някой да е изпитал същия проблем като при мен.

Ето какво се случва от преди няколко седмици - бях оставил колата за смяна на масло и филтри и когато си я взех, ключа беше оставен вкаран и в изключено положение. Завъртях на контакт, изчаках да загасят повечето лампи (най-вече за подгрева на свещите) и стартирах двигателя. До тук добре, но след запалването останаха да светят 2 лампи - TRC OFF и VSC (по спомен). Стигнах до вкъщи, загасих мотора, запалих пак - лампите пак светеха. Загасих отново и пак запалих, но този път лампите угаснаха. Общо взето от този момент започна нещо странно - централното заключване работи общо взето спорадично! Натискам копчето за заключване, но нищо не става, почвам да го помпам като луд и да обикалям около колата и пак нищо. От време на време обаче се случва и да заработи. Още първите пъти като почна да прави така си казах да пробвам с ключа и в ключалката на шофьорската врата - пак нищо не стана! С ключа нито се заключваше, нито се отключваше! Свалих капачката и извадих патрона и пак го вкарах - след това почна да се заключва и отключва, но проблемът с централното от копчетата все така си остана. Реших, че батерията е слаба вече и купих нова (май Panasonic със срок на годност до 2029) и като пробвах да заключвам/отключвам уж почна да работи и даже от далеч (10-15 метра). Но явно се зарадвах прекалено бързо, защото в действителност проблемът не беше решен. Интересното е, че и сигналът на радиото също ми се струва, че е засегнат. Преди да почне проблема с централното, радиото си работеше добре и нямаше смущения и т.н., но след като започна проблема, някои радиостанции започват да шумят или да се губят. Например от Стара Загора до почти Пловдив се хваща само БНР... От Царево до Бургас пък преди нямаше проблем с радио Енерджи, но след проблемите с централното започна даже да се губи. И в самото Царево даже Пауър ФМ, което се излъчва от града пак се случва да го позагуби за малко. Нямам представа дали централното има нещо общо с радиото и т.н., но двете неща се появиха по едно и също време и затова си мисля, че може и да има връзка, но определено това със заключването ме дразни доста.

Вчера свалих и акумулатора за 10ина минути, току виж е оправил проблема, но уви. Пробвах и с другия ключ на колата, но положението е същото.

Ситуацията е за автомобила от подписа ми.

Ако някой е изпитвал подобни проблеми, моля, да сподели опита си.

Поздрави и щастлив Великден!
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
Akima
Мнения: 7121
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 33 пъти
Получена  благодарност: 62 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от Akima » 15 Апр 2023 12:31

Напишете номера на шасито.
Звучи като проблем с "антената" на централното - "радиото" май минаваше покрай нея.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

gena_bs
Мнения: 844
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 93 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от gena_bs » 15 Апр 2023 12:43

Според мен някой в сервиза е пипал където не му е работата.
Аз затова и им седя на главата, въпреки, че пак не е гаранция за каквото и да било.
Мирише ми на демонтаж на централната конзола или само на мултимедията. Оттам не плътно включена букса, конектор, нещо счупено и т.н.
Слабата чувствителност на тунера може да се дължи на липса на захранване на усилвателя на антената или повреда на самата нея.
За централното нямам идея, но ми се струва, че всичките проблеми са свързани с някакво окабеляване и/ или електронен блок. Този, управляващ второстепенните устройства, като описаните в темата.

Рекламация в сервиза направихте ли? Или "никой нищо не знае, колата си дойде така"?
Успех!

Аватар
memorex
Мнения: 814
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от memorex » 15 Апр 2023 13:34

Клеми акумулатор или маса се губи.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от Cealtex » 15 Апр 2023 15:10

Akima написа: 15 Апр 2023 12:31 Напишете номера на шасито.
Звучи като проблем с "антената" на централното - "радиото" май минаваше покрай нея.
Скрито съдържание
Изисква се да бъдете регистрирани за да видите това съдържание.
gena_bs написа: 15 Апр 2023 12:43 Според мен някой в сервиза е пипал където не му е работата.
Аз затова и им седя на главата, въпреки, че пак не е гаранция за каквото и да било.
Мирише ми на демонтаж на централната конзола или само на мултимедията. Оттам не плътно включена букса, конектор, нещо счупено и т.н.
Слабата чувствителност на тунера може да се дължи на липса на захранване на усилвателя на антената или повреда на самата нея.
За централното нямам идея, но ми се струва, че всичките проблеми са свързани с някакво окабеляване и/ или електронен блок. Този, управляващ второстепенните устройства, като описаните в темата.

Рекламация в сервиза направихте ли? Или "никой нищо не знае, колата си дойде така"?
Успех!
Не съм ходил, защото просто нямаше физически кога да отида, но не е първия път, когато сменям масло и филтри там, а хората са си все същите.

Ще се опитам да си направя достъп до антената на радиото и самото него, за да видя в действителност дали нещо не се е извадила или размърдала някоя букса, все пак по нашите пътища... Отделно ще проверя за същото и за приемника на централното при голямата жаба tooth.gif
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

gena_bs
Мнения: 844
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 93 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от gena_bs » 15 Апр 2023 16:59

Основно правило при диагностиката и отстраняване на проблеми от всякакво естество:
Търси проблемите там, където последно са извършвани някакви дейности! Без значение какви.
Огледай обстойно за следи от душманско сваляне на панели, радио и т.н. по таблото, които са липсвали, преди да влезе в сервиза.
Така също и за проблеми по кабелни снопове, предпазители, релета и т.н. Добре е да огледаш колата и отдолу.
Погледни има ли записани грешки при диагностика.
Електрическите букси, ако са изправни, никой не ги е "побългарявал", мокрил, пипал / направил късо и ги е стопил, няма как да се самоизключат.
Има вероятност да са се окислили, но това не може да стане за времето, през което се сменя маслото.
Проблеми от вибрации, огъване и висока температура възникват само по проводниците.

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от Cealtex » 15 Апр 2023 18:14

Ами в случая, филтър купе си го сменям аз, защото мога tooth.gif, въздушния ме мързи, но за останалите нямам инструменти, канал и т.н.. Тоест в случая, аз съм бърникал зад жабата, но по никакъв начин не съм засягал приемника на централното. Относно другите филтри, не съм сигурен дали могат да окажат влияние, но знам ли.

Ще се пробвам да поогледам каквото мога, което няма да е много и в краен случай, ще запиша час в Тойота Бургас и тва ще му е.

Ако стигна все пак до виновника на общия или отделните проблеми, ще споделя, за да мога да съм полезен на някой някога.

Благодаря за съветите на всички!
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4899
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от slowtraveler » 16 Апр 2023 09:43

Няма ли вероятност самият ключ да е сдал багажа? Например бутоните му вече да не дават контакт...
Относно VSC и т.н. - това за мен би било по-притеснителният сигнал - нещо е откачано, давано е на контакт, след което явно е закачено (за да скрие грешката след няколко стартирания)..
Да, не съм гледал разположението на сензорите и филтрите на Авенсиса - може да е просто някой термо-датчик по кутията за входящият въздух, който да е бил откачен при смяна на филтъра.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 4050
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 284 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от mapamop » 16 Апр 2023 10:23

Модула е точно отдясно до жабката. Да не са му разбутани кабелите като е сменян филтъра? Или разни железа, електроники да го смущават?
4G/LTE рутерчето което ползвах за интернета на радиото се гасеше след 5 минути без да има някой свързан към него, и нямаше заключване тая кола докато не го натиках от лявата страна на жабката. Знам че дистанционното работи на доста различна честота от 2.4GHz но факта си беше налице.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от Cealtex » 22 Апр 2023 16:36

Днес реших да сменя зимните гуми и стигнах чак до сваляне на радиото с управлението на климатика tooth.gif, та поне свалих декоративния панел на управлението на климатика, за да го изчистя от мръсотията около копчетата. За съжаление същата процедура с радиото е една идея по-занимателна и на този етап се отказах.
 ! Съобщение от: Cealtex
Ако някой има желание да чисти бутоните или нещо друго на радиото или управлението на климатика, МНОГО да внимава с дисплеите!!! Нямам идея от какво са направени и каква им е технологията, но са СУПЕР СУПЕР СУПЕР чувствителни на допир!!! Не съм го пипнал, но все едно е балон с вода, то е ясно, че най-вероятно е някаф течен кристал или подобно, ама WOW!!! В моя случай съвсем леко и без пръста ми да натиска самия дисплей (между пръста ми и края на суха хартиена салфетка имаше 2-3 см минимум) се опитах да премахна една прашинка и направих петно около 1 см, което след това постепенно изчезна изцяло, но си представям, ако без да искам го бях натиснал или нещо.
Относно дали е ключа или не, ами по-скоро не, защото имам 2 - един оригинален, който беше с колата и още един, на който карантиите са от оригинален, но са в афтърмаркет кутийка - и в момента и двата имат проблем. А и от както си направих НЕоригиналния, ползвам единствено и само него и в 99,9% от случаите не съм имал проблем, до сега. Този 0,1% се дължи на това, че и друг път ми се е случвало, да не мога да заключа/отключа колата, но са били единични случаи (5 до 10 за 5-6 години) и то примерно за 10-20 секунди, в които след като съм загасил колата и съм излязъл от нея. Важно е да се спомене, че при всички тези случаи е имало друга Тойота в близост от 5-10 метра и смятах, че това странно явление се дължи на присъствието на друг автомобил от същата марка и що-годе същите години, но в крайна сметка не знам дали в действителност е било така.

Кабелите за централното също не са пипани, защото аз сам си сменях филтър купето и проверих куплунга. И все пак тия дни може да го разкача, поиздухам или нещо и да го вкарам пак, да видим дали няма да се оправи.

Иначе всичко по радиото си е вкарано уж, но ми се струва, че някой скапан испанец се е правил на майстор по кабелните снопове. Имаше един кабел дебел колкото ЛАН кабел, който просто е оставен над самото радио и е увит в прозрачно тиксо, не изолирбанд или нещо подобно, а обикновено тиксо... То се е видяло, че просто ще трябва да си запазя час някой светъл ден в Тойота Бургас и там поне хората да проверят по дебелите книги кво става и без това и парктроника не работи от както съм взел колата, а сега и това с радиото и централното малко ми дойдоха дюшеш, ама тва са рисковете да караш кола Х ръка в България tooth.gif
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

[Avensis T25] Проблем с централно заключване

Мнение от Cealtex » 04 Юни 2023 19:10

mapamop написа: 16 Апр 2023 10:23 Модула е точно отдясно до жабката. Да не са му разбутани кабелите като е сменян филтъра? Или разни железа, електроники да го смущават?
4G/LTE рутерчето което ползвах за интернета на радиото се гасеше след 5 минути без да има някой свързан към него, и нямаше заключване тая кола докато не го натиках от лявата страна на жабката. Знам че дистанционното работи на доста различна честота от 2.4GHz но факта си беше налице.
Каня се от няколко дни да драсна относно развръзката на мистериозния случай с централното и радиото, но все не ми оставаше време до сега и бих казал, че най-близкото предположение е точно това...

Понеже ползвам огледало с андроид за навигация (Junsun A930) и отделно от старата кола фм трансмитер за музика през "синия зъб" (Roidmi 3S), първото някак си (тоест не съм аз) си е активирало функцията за фм трансмитер и отделно второто беше вкарано в запалката, но без да го ползвам (като честотата му е настроена на 108.00) и все пак комбинацията от двете някак си са помогнали и дали отражение на описаните в първия пост проблемчета. Важно да се спомене е, че при опитите ми да локализирам проблема, бях спирал огледалото, но бях забравил другото. След като открих включената функция на огледалото, я спрях моментално и нещата почнаха да работят, да но не на 100%. След като направих един по-дълъг преход с колата, още като чух, че радиото пак почва да зачезва - директно изкарах фм трансмитера и воала - проблем няма! И преди съм ползвам само фм трансмитера и никога не е имало каквито и да е признаци на дефектация, но явно му е дошло времето и вече е за кофата.

Изводът - имате ли някви чукачки, които излъчват каквито и да е вълни, то проблемът най-вероятно се крие в тях tooth.gif
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 27 госта