[Зимни Гуми] 2015 - 2024 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Публикувай отговор
Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ufer » 16 Фев 2023 16:02

Аз се разочаровах от Гиславед, правени май в Словакия... bash.gif Сега е трета зима и въпреки че въобще няма при нас нито сняг, нито лед, превъртат при потегляне просто на мокро, пък и се износиха доста бързо - наполовина. Дори не знам, колко километра съм ги карал за 2 зими и половина. Вероятно съм направил 5000 км, но дори и 10000 да са, все тая - кашкавал... stretcher.gif Ама като знам, какви партиди вкарват вносителите... guns.gif

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Akima » 16 Фев 2023 16:49

Тъжната истина е, че отдавна не е до партиди.

Чистият каучук в гумите постоянно намалява - заместват го все по-аванградни "пластмаси"...
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от itzoa » 16 Фев 2023 19:47

ufer написа: 16 Фев 2023 16:02 Аз се разочаровах от Гиславед, правени май в Словакия...
Gislaved както и Нокиан са си за по-снежни и студени зими, даже Нокиана май в Русия ги правеха доскоро, не стават за мек климат като Бургас (понеже виждам, че сте от там), затова са се износили бързо според мен. Познавам доста хора, които слагаха Гиславед-а и доста бързо ставаха разочаровани. Когато една гума е прекалено мека за да държи на голям студ, при малко по-високи температури тази мекост вместо да осигурява повече тракция, напротив - пързаля се на асфалта повече.

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ufer » 17 Фев 2023 08:58

Аз дори не се оплаквам от износването, то е ясно, макар че е прекалено голямо, а от липсата на добро сцепление. Не знам какво би било, ако имаше сняг по морето... worthy.gif Но все пак тази зима имаше няколко сутрини с минус 3-4 гр., както и други с плюс 5-6 гр. Би трябвало тази гума да се държи все пак като зимна. Явно с тези гуми няма да ходя на зимен курорт... tooth.gif

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от gena_bs » 21 Фев 2023 19:12

Може ли някой колега от Бургас да ме насочи откъде да взема прилични гуми втора употреба?
Зимни или всесезонки 175/65/R14.
Насочиха ме в Меден Рудник след Кауфланд няколко познати, но се надявам да има алтернатива. Някога препоръчваха един никарагуанец в Комлука, но не знам къде е точно и дали все още работи.

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ufer » 22 Фев 2023 09:31

Опитай при Карлос, при късмет можеш да попаднеш на добри гуми, вторият адрес е към края на улица Одрин, 200 м след Спартак... :thumbsup:

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от Lwerewolf » 22 Фев 2023 10:53

ufer написа: 17 Фев 2023 08:58 Аз дори не се оплаквам от износването, то е ясно, макар че е прекалено голямо, а от липсата на добро сцепление.
Alpin 6, почват четвърти сезон, износени от ~7mm на 5mm или нещо такова, прилично над 30 000 km пробег. Една вечер след дъжд обръща на сняг и ги тествам по една павирана улица бая нанагоре. Е малко им се изнервих и на другият ден слагах чисто нови от същите.

При гумите от изключителна важност е колко пъти се въртят през загряване и изстудяване. Усилва се при използване във неправилни условия (тип нашата зима). Нямаше crossclimate 2, иначе да съм минал на всесезонни за "зимата" - сега ги карам на >15 градуса, какво да кажа повече... освен да си сложа гумаджийски подемник и да си сменям комплектите когато ми скимне.

Гуми втора употреба за малък размер... debica примерно са под 100лв на бройката, струва ми се малко излишно да се рискува.
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от ufer » 22 Фев 2023 14:33

Мишлен си е Мишлен, те открай време са синоним на качество. Но аз въртя малко километри и просто е безсмислено да купувам най-доброто качество, средна цена най-ми пасва, но трябва да има добро сцепление. На МР-а сложих Уни (летни), засега са без грешка, като залепени... :whistle: Най-весело ми беше, като купих ежедневка Астра с комплект зимни гуми - Алпин. Карах няколко зими с тях, но дори не ги бях поглеждал. Една есен взе да захладнява и почнаха да приплъзват на мокро, като ги погледнах - те били точно 20-годишни... :D Хвърлих ги, разбира се, и купих Гиславед, които познавах от Германия като супер зимна гума. Да, ама не, още на втората зима - "Париж върху лед", добре че тук вече нямаме истинска зима... worthy.gif

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от itzoa » 11 Сеп 2023 13:17

Bridgestone blizzak LM005 - уникалната гума, която единствена от зимните е с клас А за спиране на мокро, май ще се окаже боклук, защото сега като ги пипнах след 1 зима каране са корави като някаква евтина китайска пластмаса. Вярно е че баща ми ги търкаля до месец май, но то беше и хладно времето тази пролет.
Тъкмо се бях засилил да купувам същите за моя Ярис Крос и сега съм в дилема какви да сложа 205/65/16, който размер май е основно за бусови гуми.
Намерих и отзиви в тоя сайт, които не бяха особено ласкави и даваха същата информация, след 1-2 сезона каране и то в Германия.
Сега се чудя дали да хвърлям около 1200 лв за 4 броя за Continental TS870 или да рискувам с малко по-евтините HANKOOK WINTER ICEPT RS3 W462 (тези ще ми излязат около 900 лв.)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от slowtraveler » 11 Сеп 2023 14:07

Аз съм карал такъв бриджстон само една зима (но значително по-голям размер) - много ми хареса като зимно поведение... Катерих балкани по дълбок сняг, тръгвах по стръмни завои по лед - без никакви проблеми - бях доволен..
Ханкук карах няколко години но летни - качеството им бе добро, но за зимни - нямам никакви лични впечатления...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от max-2 » 11 Сеп 2023 15:32

Бриджстона е твърд, но ще държи мисля поне още два три сезона. Особено на мокър асфалт зимата е чудесен.
Но това, което пиша е за предния модел, лм 001.
Колега iztoa, ще съм благодарен за повече информация след като ги подкарате, че си бях решил да купувам такива тази зима.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от itzoa » 11 Сеп 2023 15:53

Ще споделя, но може докато видя как са (тази кола е на баща ми и не знам кога ще ги сложим) може да е минало времето за смяна при вас. А и помня миналата година като ги поръчвах, доста трудно ги намерих, защото явно заради буквата доста хора ги купуваха. То затова и аз тази година започнах от доста по-рано да се оглеждам за гуми.

Копирам обаче едно от мненията, превода е от гугъл:
Мога само да потвърдя опита с тези гуми, направен от някои от другите рецензенти. А именно те издържаха само може би около 8000 км, общо взето два сезона. Първата зима беше съвсем ОК, но за втората зима изведнъж стана съвсем различна история. Първо, осъзнах, че гумите са загубили значително сцепление на сняг и лед, въпреки че все още са относително добри/приемливи на мокро. Второ, Blizzak-ите развиха много "плешивини" по протектора, но не мога да си спомня в момента, дали се е случило през 1-ви зимен сезон или точно в началото на 2-ри. По принцип протекторът изглеждаше наистина износен - както беше докладвано от някои други рецензенти тук. След това забелязах, че сместа просто стана твърда като пластмаса и външният слой на (вече) износения ни протектор започна да се отделя на няколко места. Всъщност летните ми гуми Bridgestone Turanza бяха много по-меки на допир :)!

Живеем в средата на Германия, в северната част на Ренщайг, и всяка година имаме приличен дял от лошо време през зимата със сняг и лед, понякога дори с доста силни снеговалежи. Следователно сцеплението на сняг и лед е доста важен актив, който гумата трябва да осигури, но беше пълен провал от Blizzak, особено за втория сезон/зима. Те определено не са за истински снежни условия, много по-евтините зимни Fulda вършеха по-добра работа в снега.

Както разбрах, това изглежда е доста често срещано при този модел гуми, например има доста голяма дискусия по абсолютно същите проблеми на немския дискусионен форум motor-talk, а също и на немския amazon с доста снимки/снимки на тези гуми има същите проблеми като мен. Моите бяха в същия производствен прозорец, имаха същия производствен код и също бяха произведени в Полша като тези, докладвани в amazon и motor-talk. Въпреки че някои други съобщават за същите проблеми с техните гуми, произведени в Турция. Така че не знам, вероятно наистина е/е лоша партида или производствена грешка. Както и да е, няма да купувам повече тези гуми със сигурност, нито мога да получа цялата тази реклама около тях, просто е напълно зад гърба ми. Изглежда като хазарт - може да работят добре (произведени във Франция/Италия?) или просто да се превърнат в боклук за по-малко от 10 000 км (произведени в Полша или Турция?), което би трябвало да е нищо за добра и неспортна/нормална гума стил на шофиране. Вече ги смених с allseasons Yokohama BluEarth-4s AW21, да видим колко са добри, засега добре, на сухо и мокро, вероятно ще докладвам за тях по-късно след зимния сезон.
Сега ги проверих и наистина и тези са правени в Полша. Иначе дебелината на грайфера не е мръднала особено, не виждам проблем със здравината му, а и каучука не е чак като пластмаса, но със сигурност, не е мек като миналата година - по-скоро е като на Дебица, а не като на Бриджстоун ;)
Може и да е наистина някаква партида, която да е била по-кофти - не знам. Аз обаче май не бих рискувал с тях, особено предвид цената.

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от WoLF » 11 Сеп 2023 20:49

А как се бях засилил и аз за тях, че се представиха много добре на тестовете. Явно ще отложа до края на този месец да видя новите тестове 23/24 ermm.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от max-2 » 12 Сеп 2023 08:29

Не знам алпин 7 кога ще пуснат в производство. Доста години станаха откакто има алпин 6. Може би 6 е много добър?
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

[Зимни Гуми] 2015 - 2023 - обсъждане,мнения,препоръки и цени.

Мнение от itzoa » 12 Сеп 2023 08:43

WoLF написа: 11 Сеп 2023 20:49 Явно ще отложа до края на този месец да видя новите тестове 23/24
Ами те като нови се представят добре. Ама съм имал и други гуми още преди доста години, които първата година бяха уникални, но колкото по-добри първата година толкова по-лоши следващите. Интересно, че имах една Фулда, която уж беше корава още от самото начало и се ядосвах, че съм я взел, а години наред в снега си копаеше яко и вървеше без проблем. Но на мокро не беше много добре, разбира се.
Другото интересно конкретно с тоя Бриджстоун е, че когато търсих миналата година, попаднах в един склад в Габрово и имаха гума на 1 година и гума на 2 години и само от стоене видях как прогресивно са се вкоравили. Тогава малко се зачудих дали да ги поръчвам за бащата и за сестрата, но реших че не са съхранявани добре нещо. Явно не е била това причината. Та всъщност тази зима ще имам от 2 автомобила наблюдение за LM005, но не особено пряко и не се знае колко навременно.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта