Зарядна инфраструктура

Публикувай отговор
Аватар
Monster
Мнения: 347
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 94 пъти
Получена  благодарност: 91 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 31 Мар 2022 07:15

Супер. Хубавото на Zoe-то e, че не е ограничено откъм AC скорост и можеш да си ползваш пълните 22kw за зареждане. AC станциите са доста разпространени (очевидно вече и в Лом има такава :) ) и за 2 часа можеш да си заредиш доста сериозен процент от батерията. Ениак е ограничен по някаква причина до 11kw (според EV database, а в това видео, което колегата wizarda сподели в друга тема, дори се твърди, че е ограничен до 7 kw за AC).

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от chukich » 13 Апр 2022 08:41


Говори за проблемите със зарядните станции в Ирландия, което смятам, че важи и за България.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
BOz
Мнения: 4299
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 110 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от BOz » 13 Апр 2022 09:59

Донякъде нормално.
То ако нямаше проблеми с липсата на подходяща зарядна инфраструктура, това ще бъде и моментът, когато бихме обявили ДВГ-то за минало. И щеше да остане само за такива превозни средства, изискващи много специфични условия на работа, представляващи много нисък общ процент от продажбите.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
Filbor
Мнения: 1063
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 11 пъти
Получена  благодарност: 28 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Filbor » 13 Апр 2022 11:47

Преди време имах карти за остъпка на бензиностанциите.
А сега имам карти за зареждане. Пести време като не се използва приложението на съответния доставчик, за да се търси локацията на зарядната и после избор на куплунг. А ако се прецака телефона, то ще спести и други главоболия. Разбира се картите трябва да са регистрирани в приложението. Но като си ги поръчваш доставчиците вече са ви ги регистрирали предварително.
Прикачени файлове
Карти за Зареждане.jpg
Карти за Зареждане.jpg (37.96 KiB) Преглеждано 2224 пъти
08.2014 - 11.2021 11.2021 - <Днес>

Аватар
Monster
Мнения: 347
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 94 пъти
Получена  благодарност: 91 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 13 Апр 2022 12:17

Със сигурност зарядната инфраструктура е един от факторите и в последно време доста активно се работи по разширяването й. В България и в момента има не малко зарядни станции (за броя на ел колите тук), така че човек да може да стигне спокойно до всяка точка с електрически автомобил с батерия 70-80 кWh, каквито в момента са масово предлаганите. В съвсем близко бъдеще ЕС ще финансират доста стабилно бързото изграждане на гъста мрежа от зарядни станции, като в тази новина се твърди за 10 000 зарядни станции в България до 4 години.

Другият проблемен момент е с пробега с едно зареждане и то най-вече по магистрала. В момента дори и да има достатъчно зарядни (каквито всъщност може да се каже, че има), се налага да се спира за зареждане при маршрут София-Бургас, който маршрут се взима за 3 часа без спиране с кола с ДВГ. В крайна сметка или ще направят много по-леки батерии, така че със същото тегло на батерията да има примерно двойно повече kwh автомобила, или ще трябва да се примирим с това, че София-Бургас ще го взимаме с 1 час по-дълго от обикновено. :)

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от chukich » 13 Апр 2022 14:42

Колкото и станции да се направят докато не се реши проблема свързан със скоростта на зареждане и по-добра технология на батериите нещата няма да са добре за електромобилите.
За града ок … , но тръгнеш ли н дълъг път и спреш да зареждаш, а пред теб 1-3 коли, на които всяка от тях ще и трябва 30-45мин да зареди … Нали се сещате лятото по а.м. Тракия и като добавим гастарбайтерите за/от Турция нещата ще са трудни. Иначе аз нямам проблем да си зареждам колата в гаража, където имам и трифазен ток, както и повече хора ще намерят изгоден начин да зареждат в градовете( докато мрежата не започне да се натоварва и ще измислят някой закон, който да забранява зареждане от други места освен от специализираните зарядни станции)
Според мен много бързо скочиха на елктромобили вместо първо да се стимулират плъгин хибридите и след 10г примерно, когато технологиите го позволяват, да се мине на чисти електрички( нямам търпение този момент да дойде)
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

IvoKrastev
Мнения: 116
Регистриран на: 06 Юли 2018 15:16
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25, 2007, D4D 126hp

Зарядна инфраструктура

Мнение от IvoKrastev » 13 Апр 2022 15:45

chukich написа: 13 Апр 2022 14:42 Иначе аз нямам проблем да си зареждам колата в гаража, където имам и трифазен ток,
Ти направо си готов за една малка електричка. Да я оставяш кротко да се зарежда по цяла нощ, за да не прецаква батерията с fast charge. Колкото и зарядни станции да направят, че даже и да са бързи, там чакане ще има, опашки също и няма да е удобно. За сега само градската електричка ми изглежда смислена и само при наличието на гараж.
Относно извънградските пътешествия ми се струва, че доста време ще разчитаме на коли с фосилни горива :) Даже и да направят зарядни станций навсякъде, колите със сериозни батерий са доста скъпи и няма изгледи да поетиняват скоро.
ИзображениеИзображение

dracunculus
Мнения: 1234
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 59 пъти
Получена  благодарност: 37 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от dracunculus » 13 Апр 2022 16:03

Който и каквото да ми разправя, моето мнение е, че не толкова броят на зарядните станции е лимитиращият фактор за това ел. мобилитетът да се утвърди, ами точно пробегът с едно зареждане и радикалното му ''стопяване'' при неблагоприятни условия. Точно и моят проблем в картинката. Един пример от миналата седмица. Тръгвам в 7 часа за работа към Мюнхен (там на работа няма зарядна станция), после газ да взема малкия от градина, после пак към нас, същият ден по работа от Розенхайм към Любляна, пристигнах в 20.10ч в хотела (Радисън, лукс, ама без зарядна станция- питам се защо), там 2 дни с колата без зарядни станции по паркингите и после след мероприятието юркане към вкъщи. Всичкото при температури около 0 градуса, дъжд, вятър и сняг. Дори и да имаше навсякъде зарядни станции (вкъщи, на работа, в хотела и по паркингите из Любляна) поради бързането (налагаше се, не го направих просто, защото съм бързак и нервен) щеше да ми е необходимо да мина дистанцията от Мюнхен (от работата ми, където бих могъл да заредя), през детската градина, вкъщи и после до Любляна.....точно 420км......в тежки метеорологични условия с едно зареждане, което едва ли щеше да може да стане с актуално предлаганите ел. автомобили среден клас в реалните условия. Всичко друго (извънредни спирания за по 45...50....60 мин) щеше сериозно да разбърка плана ми. Е, не мерси. С Лексуса минах с един резервоар дистанцията от 842км (от вкъщи, през всичките описани места, до вкъщи) с един резервоар и ми остана малко под 1/4. И, не, не искам да хуля по електричките и колегите, които ги харесват, напротив.....уважавам ги и се прекланям пред тая стоическа готовност и търпение да висите закачени по ел. станции. Но това е за момента реалната действителност в ежедневието, поне моето! Един ден и на мен ще ми се наложи, за огромно съжаление, да мина към тая концепция.
Поздрави :cheers:
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line ->
https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от chukich » 13 Апр 2022 16:15

Скоро купих един апартамент + парко място в една нова, голяма жилищна сграда. Подземен паркинг на нива с много места, но нито едно няма предвиден ток. Отидох при строителя и му обясних, че искам да ми прокарат трифазен до парко мястото, за да става за електромобили и плъгин. Той ме изгледа странно, мрънка половин час и ми обяснява, че това било безсмислено. В крайна сметка и с хиляда зора успях и си поставих трифазен на парко мястото. Според мен дори държавата трябва да предвиди и изисква ток до всички гаражи и парко места в новостроящите се сгради. Това трябва да се регулира, както вече го направиха в други европейски държави.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 157 пъти
Получена  благодарност: 148 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от slowtraveler » 13 Апр 2022 17:18

dracunculus написа: 13 Апр 2022 16:03 Който и каквото да ми разправя, моето мнение е, че не толкова броят на зарядните станции е лимитиращият фактор за това ел. мобилитетът да се утвърди, ами точно пробегът с едно зареждане
Направи проста сметка - в момента с големият пробег автомобилите с химически горива зареждат за около 5 минути пълният си капацитет... В момента супербързите зарядни зареждат пълният капацитет (реално - половината от пробега на нормален автомобил) за около 1 час грубо...
Т.е. в реалност зареждането е 24 пъти по-бавно отколкото на бензиностанция... Т.е. ако в момента виждаш 1 автомобил пред теб 'на колонка', то в бъдеще ще виждаш 24 автомобила, и реално ще трябва да чакаш 24 часа :)
И ако 'не искаш да чакаш, на всяка бензинова колонка трябва да имаш 24 ел-колонки... Абе - за в града става заради това, че можеш да използваш времето на престой в крайните точки... Обаче за извън града - не ми се мисли как ще бъде по време на типичните 'екскурзии'... Не би ме учудило да се променят 'законите' и например 'Великден за автомобилите с номер, завърващ на 4 ще бъде във вторник дата хххх' :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Monster
Мнения: 347
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 94 пъти
Получена  благодарност: 91 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 13 Апр 2022 18:03

Това малко ми напомня на автомивката на Билла в столичния квартал Младост. Минавам си един слънчев ден оттам и ги гледам някакви злобни погледи, че и форсират двигателите, сакън да не се мушна да си измия колата преди тях. "Споко бе, пичове, само минавам оттук и излизам от паркинга!" :D За жалост офисът ми е в този район, а в последните години кварталът се пренасели и в следствие на това нерваците с лопата да ги ринеш...

Да, да по-добре да се увеличи пробега преди да станат всички коли електрически, че не ми се мисли какви нерви предстоят по зарядните. Иначе предвид огромния процент скептици в България и началната инвестиция за закупуване на електромобил мисля, че в момента е относително безопасно да се предприеме такава покупка. Не очаквам в близките 5 години да има опашки по зарядните станции и особено ако се гони планът за изграждане на 10 000 публични зареждачки в България през следващата петилетка. :) Мисля, че у нас тепърва навлизаме към втората стъпка от небезизвестната Chasm theory и ще отнеме поне 5 години да прескочим стъпалото от Early Adopters към Early Majority:

Изображение

Аватар
biro
Мнения: 2656
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от biro » 13 Апр 2022 18:17

chukich написа: 13 Апр 2022 16:15 В крайна сметка и с хиляда зора успях и си поставих трифазен на парко мястото
Партида откри ли или само кабел ти положи строителя?
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
Monster
Мнения: 347
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 94 пъти
Получена  благодарност: 91 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от Monster » 13 Апр 2022 19:41

chukich написа: 13 Апр 2022 16:15 Според мен дори държавата трябва да предвиди и изисква ток до всички гаражи и парко места в новостроящите се сгради. Това трябва да се регулира, както вече го направиха в други европейски държави.
На скоро четох за такъв закон, който е в процес на приемане. Естествено не е за 100% паркоместата, както ти си споменал, а по-скоро за 10% и то ако в паркинга има повече от 9 места. Както винаги ще сътворят нещо, в което ще има вратички за заобикаляне на закона. Подобно на закона за броя на паркоместата, където често на проект слагат на 1 парко място две коли една над друга с повдигаща платформа и това естествено почти никога не се изпълнява на практика (не че е и удобно за ползване такова решение). И така чисто новата сграда с цени до небесата се оказва с половината парко места, спрямо тези по закон, а и без друго в закона са малко. Кого лъжем накрая - себе си като купуваме всичко, което се продава на пазара, без грам мисъл ще има ли къде да се паркира, камо ли за зареждане на електричка...

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от chukich » 13 Апр 2022 21:55

biro написа: 13 Апр 2022 18:17
chukich написа: 13 Апр 2022 16:15 В крайна сметка и с хиляда зора успях и си поставих трифазен на парко мястото
Партида откри ли или само кабел ти положи строителя?
Открих партида с отделен електромер.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
BOz
Мнения: 4299
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 110 пъти

Зарядна инфраструктура

Мнение от BOz » 14 Апр 2022 16:42

slowtraveler написа: 13 Апр 2022 17:18 Направи проста сметка - в момента с големият пробег автомобилите с химически горива зареждат за около 5 минути пълният си капацитет... В момента супербързите зарядни зареждат пълният капацитет (реално - половината от пробега на нормален автомобил) за около 1 час грубо...
Т.е. в реалност зареждането е 24 пъти по-бавно отколкото на бензиностанция... Т.е. ако в момента виждаш 1 автомобил пред теб 'на колонка', то в бъдеще ще виждаш 24 автомобила, и реално ще трябва да чакаш 24 часа :)
И ако 'не искаш да чакаш, на всяка бензинова колонка трябва да имаш 24 ел-колонки... Абе - за в града става заради това, че можеш да използваш времето на престой в крайните точки... Обаче за извън града - не ми се мисли как ще бъде по време на типичните 'екскурзии'... Не би ме учудило да се променят 'законите' и например 'Великден за автомобилите с номер, завърващ на 4 ще бъде във вторник дата хххх' :)
Има логика. Ама не е на 100% вярна. Ако има зарядни станции повече от колкото бензиностанции, нещата могат да се получат. Реално на всеки един магазин, на всяко едно паркомясто, няма проблем да се опъне кабел. Стига да има желание и нормативна уредба. Дали ще струва пари, определено.
Към този момент електричарките успяват да пътуват с около 100 км/ч средна скорост, което за мен е напълно поносимо. Остава само разпространението на зарядните станции и съответната мощност, което е по-сложното.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта